Forum Discuţii juridice Executare silită Credit neachitat
Discuție deschisă în Executare silită

Credit neachitat

Buna ziua!

Am un credit de nevoi personale neachitat din cauza ca am ramas fara job.
Sotul meu (casatoriti de 20 ani) are un aparatament cumparat inainte de casatorie 50% el si 50% parintii, problema mea este daca banca poate cere apartamentul ptr datoria facuta de mine. Sotul nu are nici o contribuie la acest credit.

Multumesc!
Puteti fi executata numai dvs, nu si sotul.
Daca se intampla altfel, faceti contestatie la executare in instanta.
daca sotul este codebitor, garant, fidejusor etc. in contractul de credit (lucru extrem de probabil avand in vdr ca probabil ati luat creditul ulterior casatoriei) creditorul poate solicita si executarea sotului. respectiv in cazul dvs. a cotei indivize de 50% din apartament.
Adevarat, de aceea intodeauna trebuie vazute documentele pe care se solicita o opinie.
Altfel, nu putem sa facem decat presupuneri.