avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Talharii pe site-urile tocmai.ro si olx.ro
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Talharii pe site-urile tocmai.ro si olx.ro

La cine pot fi raportati si cum pot fi opriti vanzatorii de produse de pe aceste site-ri care isi posteaza produselem fara nr de telefon. Cand ii contactezi...ups ca tocmai au vandut produsul si iti recomsanda un site ex: arena.890m.com , medimarket.890m.com, site24x7.com/ ....etc. Intri pe aceste site´ri fantoma, ti se cere sa faci plata in cont in max 48 ore. Intra banii in cont (din partea celor creduli / neinformati) iar siteúl dispare. Ajutati poporul sa evite vulpoii !
Multumim !
Cel mai recent răspuns: deliabrett32 , utilizator 12:52, 20 Februarie 2019
cand aveti un caz sigur, cu numele real al infractorului, atunci puteti sesiza siteul respectiv si politia
Daniel2015 a scris:

La cine pot fi raportati si cum pot fi opriti vanzatorii de produse de pe aceste site-ri care isi posteaza produselem fara nr de telefon. Cand ii contactezi...ups ca tocmai au vandut produsul si iti recomsanda un site ex: arena.890m.com , medimarket.890m.com, site24x7.com/ ....etc. Intri pe aceste site´ri fantoma, ti se cere sa faci plata in cont in max 48 ore. Intra banii in cont (din partea celor creduli / neinformati) iar siteúl dispare. Ajutati poporul sa evite vulpoii !
Multumim !


La nimeni, nu se cunoaste identitatea respectivilor si nimeni nu o sa faca un caz pe treaba asta.
Eventual daca se merge pe fir si se afla cumva al cui e contul bancar, dar tot nu e de ajuns, nu exista dovada ca el ar fi autorul anuntului..


In concluzie, e lupta cu morile de vant, cine are ochi sa-i deschida..
Daca nu te prinzi ca e teapa, platesti, asta e.
Apropo, nu e corect spus talharii, pentru ca nu este folosita nicio violenta , nu va forteaza nimeni sa platiti.
Mai corect ar fi Inselatorii pe Olx etc.
Se pot afla, dar e nevoie de mult efort. Ar trebui sesizata politia si facuta o simulare in timp real. Cand vi se comunica un sait, mergeti repede la politie sa-l verifice inainte sa dispara. :D

Alte discuții în legătură

Inselaciune pe olx.ro ifabk350 ifabk350 Buna seara, Vin cu o intrebare oarecum ciudata: In data de 18.11.2015 am vazut pe site-ul OLX.ro de vanzare o motocicleta veche defecta la pretul de 500 ... (vezi toată discuția)
Tentativa frauda vanzatori olx cflorini cflorini Buna ziua, va rog sfatuiti-ma ce ar trebui sa fac. voi scrie pe scurt despre ce e vorba. Fiind interesat de achizitionarea unui autovehicul second, rasfoiesc ... (vezi toată discuția)
Am comandat o pereche de adidași de pe olx pentru care am plătit 1100 de lei, dar sunt fake. pot face plângere penală pentru înșelăciune? Dragos Ungureanu Dragos Ungureanu Acum 3 săptămâni am comandat o pereche de adidasii online de pe site ul olx in valoare de 1100 roni.Vanzatorul a garanta ca sunt autentici și ca mărimea ... (vezi toată discuția)