Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Stagiu de cotizare CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Stagiu de cotizare CIC

Am beneficiat de concediu de crestere al copilului pana la 2 ani, din care o luna trebuia sa o ia sotul meu.
Copilul s-a nascut in 22.06.2012, teoretic trebuia sa ma intorc la lucru in 23.05.2014.
La intelegerea cu angajatorul m-am intors la data de 01.07.2014.
La inceputul lui mai trebuie sa nasc cel de-al 2-lea copil.

Imi spuneti, va rog, daca perioada 23.05.2014-22.06.2014 constituie parte integrala la calcularea celor 12 luni anterioare nasterii?
Art.2 din OUG nr.111/2010:
(5) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
....
g) au beneficiat de concediu şi indemnizaţie lunară pentru creşterea copilului;
i) au beneficiat de concediu fără plată pentru creşterea copilului;

In speta, perioada 23.05.2014-22.06.2014 constituie parte integrala la calcularea celor 12 luni anterioare datei nasterii copilului.
Multumesc,
e o problema daca angajatorul i-a incetat suspendarea cu data de 01.07.2014? Astazi am descoperit eroarea pe care a facut-o in REVISAL.
O prietena imi spunea ca angajatorul trebuia sa ma opereze in REVISAL cu data de 23.05.2014, iar pentru perioada 23.05.2014-01.07.2014 trebuia sa ma pun cu concediu fara plata. CREDETI CA SE POATE CORECTA IN REVISAL EROAREA? SI DACA E CAZUL TREBUIE FACUTE RECTIFICATIVE IN MAI SI IUNIE?
Oricum sotul nu a beneficiat de concediu pentru luna cand copilul a facut 2 ani.
alinagava, utilizator
Intr-adevar, incetarea suspendarii trebuia facuta cu data terminarii CCC si nu la data de 01.07.2014.
Ce trebuie sa faca angajatorul ca sa remedieza eroarea?
Odata facuta si incetarea suspendarii , acest lucru face imposibila corectia in REVISAL.

In aceste conditii, angajatorul poate elibera salariatului (conf. art.8 alin.3 din HG nr.500/2011, modificata si completata), la cererea acestuia, documente care sa ateste situatia reala a activitatii desfasurate de acesta pe durata executarii contractului.