Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA Inscriere documente in registru jurnal incasari si ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA Inscriere documente in registru jurnal incasari si plati

Intrebare: sunt PFA consultanta marketing, neplatitor de tva. am mai multe nelamuriri, iar diversele forumuri sau chiar ce am citit in lege pare contradictoriu.O prietena contabila m-a ajutat sa tin contabilitatea dar cand am ajuns la adm.financiara, surpriza mi-au spus ca nu este ok... de unde inteleg ca , contabilitatea PFA nu e la fel ca la restul.. si atunci:

1.Este adevarat ca am nevoie doar de "registru jurnal incasari si plati "14-1-1/b?
2.Este adevarat ca nu am nevoie de "registru de casa:" 14-4-7a"?
3.Este adevarat ca plata impozitului nu se inregistreaza in jurnal? ci doar plata CASS si cas?

ailenrocp, utilizator
Va rog sa cititi cel mai bine OMFP 1040/2004 de aprobare a normelor metodologice privind organizarea şi conducerea evidenţei contabile în partidă simplă