Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilitate

Am un IF împreună cu sora mea,mai exact un bar. Eu stiam ,că pt. un IF ajunge contabilitatea în forma simplă, un registru de încasări si plăti si un registru inventar.
Cand am fost la finante,să le înregistrez,un domn de acolo(cel,care a înregistrat registrele),mi-a spus,că mai am nevoie de reg.de casă,raport de gestiune,unde trec intrările si iesirile si foaie de receptie.(garda financiară le verifică)X-(#-o

Vă rog,dacă stie cineva sigur de ce registre am nevoie?:(
Multumesc!
izabela
La infiintarea unei PFA sunt cateva registre care trebuiesc cumparate in mod obligatoriu. Necumpararea acestora in termenele legale sau neprezentarea acestora catre organele de control pot fi sanctionate cu amenzi.

In cazul unui PFA registrele obligatorii ce trebuiesc cumparate sunt:
- Registrul Unic de Control
- Registrul Jurnal Incasari si Plati (cod 14-1-1/b)
- Registrul Inventar (cod cod 14-1-2/a)

si mai cititi si
Ordin nr. 1040 din 08/07/2004

pentru aprobarea Normelor metodologice privind organizarea şi conducerea evidenţei contabile în partidă simplă de către persoanele fizice care au calitatea de contribuabil în conformitate cu prevederile Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal

Anexa

A. Dispoziţii generale

4. Contribuabilii pot utiliza toate formularele prevăzute în prezentele norme metodologice sau numai o parte din acestea, în funcţie de elementele specifice activităţii desfăşurate.