Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare casa ipotecata impozit pe diferenta sau pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare casa ipotecata impozit pe diferenta sau pe toata suma?

Buna ziua,
Ma puteti ajuta cu o informatie?daca vand o casa cu ipoteca ,la banca mai am de dat 5000€ si eu o vand cu 60000€, platesc impozit pe toata suma sau doar pe diferenta care imi ramane?
Multumesc
Platiti pe toata suma. Impozitul se datoreaza pe venitul pe care dvs. il veti obtine din vanzare, indiferent cate ori ce datorii aveti.
Beneficiile de a locui si face tranzactii in statul roman ...