Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Minor in custodia mamei dar in grija tatalui, probleme
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Minor in custodia mamei dar in grija tatalui, probleme

buna ziua ,acum 5 ani dupa divort minorul a fost incredintat mamei,dupa scurt timp mama a plecat din tara lasand minorul in grija tatalui fara nici un act,acum minorul nu mai coopereaza avand situatie grava la scoala si nici la mama nu vrea sa mearga ,ce se poate face ?
Ce se poate face in ce sens? In sensul ca minorul sa coopereze sau ce?
Depinde de varsta, se educa, se merge la psiholog si cu el si fara el, se rezolva situatia. Totusi, nu sunt sigura ca am inteles sensul intrebarii dv.
Se poate merge la scoala si vedea care sunt problemele (nu la ce materii are note mici ci de ce are note mici, nu ca nu vrea invete, ci de ce nu vrea).
In functie de localitatea in care este scoala poate exista un consilier scolar cu care parintele poate sta de vorba.
Daca nu va descurcati ca parinte puteti cere ajutor - psiholog - care sa va arate unde aveti probleme si cum puteti sa le rezolvati.
Din mesaj reiese ca e vorba despre un copil de care nu-i pasa nici mamei si nu-i pasa nici tatalui, asa ca de ce i-ar pasa lui????

Legal nu aveti solutii - pentru ca nu aveti nici probleme.
mirebire, utilizator
V-ați împiedicat undeva de faptul ca nu exercitati autoritatea părintească?
buna ziua , intrebarea era ca mama nu coopereaza si cum pot face sa-l trimit la ea ptr ca este in custodia ei si ea ii trimite bani el are aproape 17 ani si vrea ca ea sa aiba grija lui din multe motive pe care daca tineti neaparat le pot scrie.
a...
am crezut ca vreti sa-l faceti sa revina pe drumul cel bun, desi ati fi putut avea grija de el in anii astia cat a stat la dvs, ca e pe undeva vina dvs, a parintilor, iar acum vreti sa il trimiteti plocon maica-sii si nici ea nu-l vrea, nici copilul sa se duca la ea. N-aveti incotro, va trebui sa il pastrati la dvs, incercati sa reparati ce s-o putea.
Nu vad nimic în interesul lui să se mute în străinătate.
Dați-l întâi sa învețe o meserie dacă scoala nu îi place.
gi-jane2, moderator