Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... AJUTORUL DE DECES
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

AJUTORUL DE DECES

buna seara! as vrea sa intreb unde se poate adresa o persoana al carei sot a decedat ,iar firma unde acesta a lucrat ,refuza sa plateasca ajutorul de deces,chiar daca aceasta a prezentat toate actele doveditoare,adica certificat de deces si factura dupa cheltuielile de inmormintare?.
In cazul in care angajatorul refuza sa plateasca ajutorul de deces puteti face o reclamatie la ITM si o actiune in instanta. Puteti apela si la un mediator pentru a evita lungul drum prin instanta.

Gasiti alte informatii aici

www.avocatnet.ro/content/for...
ITM-ul nu are nicio legatura cu neplata ajutorului de deces.

Legea nr.263/2010:
Art. 144
Constituie contraventie urmatoarele fapte:
....
h) neachitarea de catre angajator, in conditiile stabilite de lege, a ajutorului de deces;
....
Art. 145
(1) Contraventiile prevazute la art. 144 se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
....
b) cu amenda de la 1.500 lei la 5.000 lei, cele prevazute la lit. a), d), e), h), j), l) si p);
.....

Art.146
Constatarea contraventiilor prevazute la art. 144 si aplicarea sanctiunilor prevazute la art. 145 se fac de catre organele de control ale CNPP, prin casele teritoriale de pensii, de catre ANAF si unitatile sale subordonate, precum si de organele de control ale caselor de pensii sectoriale.

Asadar, fie sesizati organele de control ale CNPP, fie ANAF si unitatile sale subordonate sau organele de control ale caselor de pensii sectoriale.
sesizarea trebuie facuta la casa de pensii? pt ca si cei de acolo o tot trimit inapoi la firma..
Sesizarea o puteti depune direct la Casa Națională de Pensii Publice, e-mail: petitii.sesizari@cnpas.org

sau prin posta scrisoare recomandata cu confirmare de primire pe adresa:
Casa Națională de Pensii Publice
Str. Latină Nr. 8, Sector 2, București