Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie Filipineza
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie Filipineza

Daca ma casatoresc in Filipine ma pot intoarce cu acea persoana in Romania? adica cu alte cuvinte, daca suntem casatoriti putem sa ramanem in Romania linistiti pentru tot restul vietii sau va fi deportata?
II trebuie viza sa puteti sa o aduceti. Nu cred ca se poate asa repede.
Asa este, are nevoie de viza insa pentru membrii de familie ai cetateanului roman viza se acorda rapid. Din pacate acest tip de viza se acorda doar pe baza certificatului de casatorie romanesc iar la ambasada noastra din Manila se pare ca nu se oficiaza casatorii.

Daca vreti sa va casatoriti in Filipine gasiti informatii aici:
[ link extern ]
iar aici pentru inscrierea certificatului filipinez:
[ link extern ]