Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ce conditii tb sa indeplineasca o agentie de turism pt ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ce conditii tb sa indeplineasca o agentie de turism pt a functiona?

in afara de autorizarile registrului comertului o agentie de turism mai are nevoie de alte avizari?
Agenţia de turism este unitatea specializată care organizează, oferă şi vinde pachete de servicii turistice sau anumite componente ale acestora direct către beneficiari săi (turişti). Pentru buna funcţionare a unei agenţii de turism s-au impus anumite condiţii legale necesare certificării sale pe piaţa turistică.

În acest sens O.M.T nr. 170/2001 reglementează normele metodologice privind criteriile şi metodologia pentru eliberarea licenţelor şi brevetelor de turism. Având în vedere modificările şi completările survenite prin O.M.T. nr. 691 din 26 septembrie 2002. Astfel, în vederea obţinerii licenţei de turism, agenţiile de turism trebuie să îndeplinească următoarele condiţii, după cum urmează:
Agenţia de turism tour-operatoare
- Agentul economic trebuie să aibă prevăzute în obiectul de activitate ” servicii turistice”
- Agentul economic trebuie să fie înregistrat la oficiul registrul comerţului
- Starea şi aspectul clădirii în care funcţionează agenţia şă fie bună şi salubră.
- Amplasarea agenţiei în clădire să fie la demisol, parter, mezanin, sau la etajul 1
- Suprafaţa comercială a agenţiei să fie peste 16 mp şi să fie folosită în exclusivitate pentru turism
- Să existe grup sanitar propriu pentru personal sau acces facil la un alt grup sanitar din clădire
- Persoana care conduce activitatea agenţiei de turism trebuie să fie posesoare a brevetului de tursm
- Asigurarea cu personal calificat ca agent de turism şi cu ghizi, posesori ai atestatului de ghid de urism, corespunzător serviciilor comercializate
- Să existe poliţă de asigurare pentru riscul de insolvabilitate sau faliment al agenţiei
- Să utilizeze autocare omologate şi clasificate
- Să asigure servicii de cazare şi masă numai în structuri de primire turistice clasificate de ANT.
- Firmă cu datele de identificare ale persoanei fizice autorizate sau persoanei juridice, inscripţionând numele, denumirea comercială, obiectul de activitate sau alte texte specifice identificării
- Mobilier adecvat activităţii care se desfăşoară
- Mijloace de telecomunicaţii:
- Telefon şi fax
- Placheta cu numărul de telefon al Ministerului Turismului, (ANT) precum şi al Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor, conform anexei nr. 5 la normele metodologice, amplasată în spaţiul comercial.

Agenţia de turism detalistă
- Agentul economic trebuie să aibă prevăzute în obiectul de activitate “servicii turistice”
- Agentul economic trebuie să fie înregistrat la oficiul registrul comerţului
- Starea şi aspectul clădirii în care funcţionează agenţia şă fie bună şi salubră
- Amplasarea agenţiei în clădire să fie la demisol, parter, mezanin, sau la etajul 1, uşor accesibilă
- Suprafaţa comercială a agenţiei să fie peste 10 mp
- Suprafaţa comercială să fie folosită în exclusivitate pentru turism
- Să existe grup sanitar propriu sau cu acces facil la grup sanitar din clădire
- Persoana care conduce activitatea agenţiei de turism trebuie să fie posesoare a brevetului de turism
- Asigurarea cu personal calificat ca agent de turism şi cu ghizi, posesori ai atestatului de ghid de turism, corespunzător serviciilor turistice comercializate
- Să aibă poliţă de asigurare pentru riscul de insolvabilitate sau faliment al agenţiei
- Să utilizeze autocare omologate şi clasificate
- Să utilizeze servicii de cazare şi masă numai în structuri de primire turistice clasificate.
- Firmă cu datele de identificare ale persoanei fizice autorizate sau persoanei juridice, inscripţionând numele, denumirea comercială, obiectul de activitate sau alte texte specifice identificării
- Mobilier adecvat activităţii desfăşurate
- Mijloace de telecomunicaţii:
- Telefon şi fax
- Placheta cu numărul de telefon al (ANT) precum şi al Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor, conform anexei nr. 5 la norme le metodologice, amplasată în spaţiul comercial
Pentru vizarea, din 3 în 3 ani a licenţei pentru agenţia de turism şi filiala acesteia se va întocmi următoarea documentaţie:

a) cerere;
b) licenţa de turism, în original, pentru agenţie şi, respectiv, anexa licenţei pentru filială;
c) brevetul de turism al persoanei care conduce agenţia, în copie;
d) contractul de muncă al persoanei care deţine brevetul de turism, în copie;
e) dovada achitării contravalorii prestaţiei efectuate.

Termenul şi procedura de acordare sunt cele prevăzute, pentru eliberarea licenţei de turism.

Radierea licenţei de turism

Pentru radierea agenţiei de turism şi respectiv, a filialei acesteia se va prezenta următoarea documentaţie:

a) cerere;
b) licenţa de turism şi, respectiv anexa licenţei de turism, în original.

Suspendarea licenţei de turism

Licenţa de turism se suspendă de către Autoritatea Naţională pentru Turism, în cazul în care se constată nerespectarea uneia dintre situaţiile prevăzute la art. 8 din Hotărârea Guvernului nr. 238/2001. Suspendarea se face pentru o perioadă de până la un an.

În cazul în care cu ocazia verificărilor efectuate în vederea vizării licenţei de turism se constată că nu mai sunt îndeplinite condiţiile care au stat la baza acordării acesteia, licenţa se suspendă până la remedierea deficienţelor.

Licenţa de turism este suspendată din oficiu pe perioada în care agentul economic nu are încheiată poliţa de asigurare pentru riscul de insolvabilitate sau faliment al agenţiei.
Retragerea licenţei de turism

Retragerea licenţei de turism de către ANT - Direcţia generală de autorizare şi control se face în situaţiile prevăzute la art. 9 din Hotărârea Guvernului nr. 238/2001.

În situaţia în care, la verificarea efectuată de reprezentanţii Ministerului Turismului - Direcţia generală de autorizare şi control, constată ca agenţia de turism nu mai funcţionează la sediul înscris în licenţa de turism, aceasta se retrage din oficiu, în termen de 15 zile de la notificarea agentului economic, titular al licenţei în cauză, prin scrisoare recomandată.