avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim pe economie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim pe economie

AS dori sa poata cineva sa imi spuna care este salariul minim de incadrare fara sporuri pentru un muncitor bucatar intr-un spital de psihiatrie,de la ce suma se adauga vechimea si celelalte sporuri .
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:17, 18 Mai 2015
HG nr.1091/2014:
Art. 1.
(1) Începând cu data de 1 ianuarie 2015, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabileşte la 975 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 de ore în medie pe lună în anul 2015, reprezentând 5,781 lei/oră.

(2) Începând cu data de 1 iulie 2015, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabileşte la 1.050 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 de ore în medie pe lună în anul 2015, reprezentând 6,225 lei/oră.

Art. 2. Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de bază, potrivit încadrării, nu poate fi inferior nivelului salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată, prevăzut la art. 1.

Despre modul de calcule, vedeti aceste discutii
www.avocatnet.ro/content/for...

www.avocatnet.ro/content/for...
Ultima modificare: Luni, 27 Aprilie 2015
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am o rugaminte daca puteti sa_imi spuneti daca la retributie pe ora se imparte si vechimea si celelalte sporuri care sunt incluse in salariul de incadrare;adica salariul de incadrare 1136, lucrat 20 de zile ,160 ore suma 1136 in zile nelucratoare 40 ore 232 ,vechime 25% 0, spor conditi periculoase 50% 342,mai avem spor preventie 11% 0,si stabilitatea rezulta un brut de 1710 .AS avea o mare rugaminte sa imi raspunda cineva daca este corect.Locul de munca in sanatate .Va multumesc
Sporul de vechime nu se imparte ci se adauga.
Va multumesc .Unde as putea sa ma adresez pentru ca mi se pare caci nu este corect sa intre vechimea ,stabilitate si preventia in salariul de incadrare.Va multumesc.

Va puteti adresa mai intai angajatorului. In caz ca nu va raspunde la solicitarea sau nu sunteti multumita de raspunsul dat, atunci va puteti adresa instantei de judecata.
Ultima modificare: Vineri, 8 Mai 2015
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

salariul minim pe economie: salariu de incadrare sau salariu brut? 35aga 35aga Conform: HOTĂRÂRII nr. 1.091 din 10 decembrie 2014 pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată se spune la: ... (vezi toată discuția)
Salariul de baza 2015 - ingrijitor personal contractual unitate bugetara duni duni Cum se calculeaza salariul unui ingrijitor in ian. 2015? Salariul din grila de salarizare in vigoare ptr bugetari OG 10/2008 675 lei + spor de vechime 169 lei ... (vezi toată discuția)