Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu ingrijire copil pana la 3 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu ingrijire copil pana la 3 ani

Daca solicit angajatorului prelungirea intreruperii contractului de munca pana la implinirea a 3 ani a copilului (solicitarea anterioara fiind pe 2 ani), angajatorul este obligat sa pastreze postul meu (copilul a obtinut un certificat de handicap)?
Niciun angajator nu are o astfel de obligatie. Singura interdictie este referitoare la concedierea pe durata CCC.

art.60 C.mun.
(1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:

....
e) pe durata concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani;
....
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.

art.25 din OUG 111/2010:
(2) Este interzis angajatorului să dispună încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu în cazul:

a) salariatei/salariatului care se află, după caz, în concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la un an sau de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
(3) Interdicţia prevăzută la alin. (2) se extinde, o singură dată, cu până la 6 luni după revenirea definitivă a salariatei/salariatului în unitate.

(4) Prevederile alin. (2) şi (3) nu se aplică în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condiţiile legii.