Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cum se plateste TVA-ul? Imi da statul banii inapoi?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cum se plateste TVA-ul? Imi da statul banii inapoi?

Am o nelamurire in legatura cu acest TVA..eu sunt platitor de tva pe toata activitatea..cand cumpar o marfa din Germania,eu cumpar marfa fara tva"neamtul imi emite o factura fara tva"ajunge marfa in Romania...eu acum trebuie sa colectez tva-ul...in functie de vanzari platesc tva-ul...dar eu ce tva platesc?cel de 19% din Germania?de exemplu am cumparat 100 de produse in valoare totala de 10 000 lei ...practic tva-ul pe aceasta factura ar fi de 1190 lei...eu am pret de vanzare pe fiecare produs de 500 lei (am un adaos de 500%)eu la un pret de 500 lei la raft colectez un tva de 79.83 lei la fiecare produs...daca vand toate cele 100 de produse..colectez un tva de 79.83X100=7983 Lei...ce se intampla cu diferenta dintre 7983 lei si 1190 lei??e o diferenta de 6793...eu aceasta diferenta o dau statului roman?ce se intampla cu acest tva? mi`l restituie statul?eu trebuie sa platesc tva-ul pe factura nu?nu asa e logic?daca il platesc pe factura..ce se intampla cu restu de tva?omul care a intrat in magazin,a cumparat un produs cu tva si eu l-am colectat ...si eu trebuie sa il dau la stat...pai cum daca factura e de 10 000 lei si tva-ul in Germania e de 19% ar veni un tva de 1190 lei pe care trebuie sa il colectez si sa il platesc...dupa ce ma achit de acest tva..eu emit bonuri incontinuare cu tva si platesc incontinuare tva la stat pe masura vanzarilor..pai si tva-ul asta statul nu mi-l restituie?
Cumparati marfa fara T.V.A. din Germania si, in momentul vanzarii in Romania colectati T.V.A.

Fiind societate inregistrata in Romania, platiti cota stabilita aici.
platesc tva`ul de 24% ...la achizitie de 10 000 lei ..platesc 2400 lei TVA`ul de pe factura...si eu colectez aproximativ 5000 lei tva...imi da statul cei 2600 lei colectati inapoi?
Unde platiti TVA daca cumparati marfa fara TVA? Sunteti inregistrat in ROI sau aveti nr de TVA valabil doar in Romania?
eu platesc tva in germania...
Atunci este simplu. Il recuperati de la statul german.