Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Ce pot sa fac legal impotriva vecinului care da TV-ul ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Ce pot sa fac legal impotriva vecinului care da TV-ul la maxim zi de zi

Am un vecin ce foloseste TV-ul la maxim de dimineata de la 6,30 pana noaptea la 00:00. De curand si-a montat tv-ul pe peretele din dormitor.Am tot fost la el sa reduca volumul de la tv dar degeaba. Inteleg ca e casa lui si poate sa faca ce vrea,,dar daca ai probleme cu auzul ..nu trebuie sa ii chinui si pe ceilalti din jurul tau. Pot sa il dau in judecata?
~ Conținut șters la cerere ~
La ora 22 si 5 chemati Politia la dumneavoastra in casa sa constate si mai departe stiu ei ce au de facut. O sa fiti multumit. Trebuie sa invatam sa respectem LEGEA.
Legea nr. 61/1991 - sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice
Art. 2. - Constituie contraventie savarsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sunt comise in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
....
26) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;
....
Art. 5. - (1) Contraventiile se constata de catre primar, imputernicitii acestuia, de catre ofiterii sau agentii de politie ori de catre ofiterii, maistrii militari si subofiterii din jandarmerie, precum si, pentru faptele constatate in zona specifica de competenta, de catre politistii de frontiera
(2) In cazul contraventiilor pentru care legea prevede sanctiunea amenzii, agentul constatator, odata cu constatarea, aplica si sanctiunea.