Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Delegare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Delegare

Buna ziua,

Relativ la perioada maxima a delegarii, ce poate fi dispusa de angajator:
"Delegarea poate fi dispusa pentru o perioada de cel mult 60 de zile calendaristice in 12 luni si se poate prelungi pe perioade succesive de maxim 60 de zile calendaristice numai cu acordul salariatului."

-se iau in considerare 12 luni consecutive sau un an calendaristic? Adica daca anul trecut angajatorul a dispus deja de o delegare de 60 zile calendaristice (de ex: septembrie, octombrie), in acest an el poate dispune din nou 60 zile calendaristice pentru ianuarie, februarie?

Multumesc.
CO nu suspenda perioada de delegare.
In cazul acesta pe perioada cat este in CO, salariatul va primi si diurne?
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru raspunsuri.
Daca perioada de concediu nu suspenda perioada de delegare, salariatul va continua prelungirea cu nr de zile calendaristice ramase?
De exemplu:
- 01/11-31/12 el are prelungire la delegare
- In acest timp salariatul beneficiaza si de co in perioada 22/12-24/12.
Prelungirea isi continua efectele pana in data de 31/12/2014 pentru care a fost de acord?