avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reprezentare in instanta - Pro bono
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Reprezentare in instanta - Pro bono

Orice avocat poate opta pentru a reprezenta in instanta pro bono?
Cel mai recent răspuns: Krissia . , Alte profesii 06:41, 3 Februarie 2015
Da. Dar aveti dreptul sa va alegeti avocatul si sa depuneti cerere la instanta sa solicitati avocat din oficiu daca starea materiala nu va permite sa platiti unul. Cu dovezi.
Stimat forumist,

Apărarea pro bono nu este nicidecum similară cu apărarea din oficiu.

În primul rând, avocatul din oficu este un avocat plătit din anumite fonduri provenind de la Ministerul Justiției.

Pe de altă parte, avocatul pro bono, ar fi avocatul cu care ați negocia dvs, pentru un onorariu 0. Nu doresc să spun că această modalitate a și născut ceva discuții pe tema fraudei fiscale.

Ceea ce vreau să spun este că apărarea pro bono este alegerea avocatului, nu a dvs. Putem vorbi despre apărări pro bono în cazul ONG-urilor care, de fapt, angajează/ au un anumit parteneriat cu avocați, oferind în temeiul stipulației pentru altul, ajutor gratuit, de exemplu.

Cu stimă.

Ultima modificare: Luni, 2 Februarie 2015
andreigrigoriu, moderator
andreigrigoriu a scris:


Nu doresc să spun că această modalitate a și născut ceva discuții pe tema fraudei fiscale.



Serios ? Interesanta informatie. Nu m-am gandit la o asemenea posibilitate...

Puteti sa-mi recomandati si mie un asemenea ONG va rog ? Multumesc.



Ultima modificare: Marți, 3 Februarie 2015
Krissia ., Alte profesii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reprezentare "pro bono" Antoanela Geaman Antoanela Geaman Stie cineva daca pentru a apara [i]pro bono [/i]trebuie solicitata aprobarea Baroului...sau pur si simplu nu conteaza, este treaba avocatului. (vezi toată discuția)
Contract de asistenta juridica anca.popescu anca.popescu trebuie s-o reprezint pe cumnata mea la ONRC evident, nu pot sa-i iau bani ce trec in contractul de asistenta juridica la onorariu? (vezi toată discuția)
Poate cineva sa imi recomanda un avocat din oficiu bun sau unul ... Stefania_aa Stefania_aa Poate cineva sa imi recomanda un avocat din oficiu bun sau unul care lucreaza probono? Va multumesc (vezi toată discuția)