Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lg 12/20.01.2015
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lg 12/20.01.2015

Am citit in Legea 12 din 20 ianuarie 2015, care a modificat codul muncii, urmatorul paragraf:
"contractul individual de munca inceteaza de drept:
.....
"la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare"...
Intrebarea mea este: daca am deja un angajat cu pensie de invaliditate de gradul III, ar trebui sa-i inchid contractul?
Trebuia constatata incetarea de drept a c.i.m. la data cand a primit decizia de pensionare.
Am inteles, doar ca legea e din 2015, iar salariatul este de mult pensionat cu grad de invaliditate III. Pot sa mentin in continuare relatiile de munca cu acel angajat?
Legea este din 2003 si nu din 2015.

La data adoptarii noului Cod al Muncii in 2003 , textul art.56 era :
Art. 56. - Contractul individual de muncă încetează de drept:
.....
d) la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare sau, după caz, la data comunicării deciziei de pensionare pentru limită de vârstă ori invaliditate a salariatului, potrivit legii;
....

Persoanele pensionate pe gradul III de invaliditate pot cumula pensia cu salariul (pentru maxim 4 ore/zi).
Avand in vedere ca la data primirii deciziei de pensionare nu s-a incetat raportul de munca, consider ca poate continua activitatea fara a se mai inceta c.i.m.
Va multumesc!