Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... timp motivare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

timp motivare

După cât timp se emite motivarea de către judecător,sentință civilă din 05.11. 2014.Cu drept de apel 10 zile de la comunicare,care va fi depus la judecătorie.Adică, se comincă părților? Unde și când?
Se comunica dupa redactare.
Daca va grabiti depuneti o cerere pentru urgentarea redactarii hotararii.
Buna ziua,
Teoretic motivarea ar trebui sa se faca in 30 de zile.
Din pacate judecatorii nu au timpul material sa motiveze o sentinta in acest interva.
Atentie la termenul de apel sau recurs, nu poate fi de 10 zile de la comunicare.
motivarea se comunica partilor prin posta si termenul curge de la data postei.
Nu există termene?De exemplu trei luni?
Ba există termen, vi l-a spus domnul Kirițescu mai sus. Hotărârea se redactează în termen de 30 de zile de la pronunțare, dar din cauza volumului mare de muncă al judecătorilor este, practic, imposibil de respectat.