avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Crestere pensii in 2015
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Crestere pensii in 2015

Buna ziua,
Am si eu o intrebare : pensiile militare de urmasi nu cresc cu 5% in 2015 ?
Cel mai recent răspuns: lorena77 , utilizator 14:11, 28 Ianuarie 2015
Toate pensiile au crescut prin majorarea valorii punctului de pensie de la 790,7 la 830,2.
Deci si pensiile de urmas.
asa am inteles si eu din lege dar Soacra mea cand a incasat pensia pentru luna Ianuarie a primit exact ca si pana acum fara nici un leu in plus. in cazul acesta ce este de facut ?
Precizati,din cupoanele de pe lunile,decembrie 2014 si ianuarie 2015:
Punctajul mediu anual si pensia bruta.
din cate stiu eu la pensiile militare nu se calculeaza punctaj mediu anual, am sa ma uit pe talon sa vad exact. pensia bruta este de aproximativ 1800 lei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Valoare punct pensie 790 lei in 2015? Alex Chiciu Alex Chiciu Buna ziua, aveti idee daca pe o decizie din 2015 august poate fi trecuta o valoare punct de 790,70 lei (cea pe 2014) in loc de cea nationala de 830,20 lei (cea ... (vezi toată discuția)
Pensionare ancfd ancfd Va rog sa ma sfatuiti cand ar fi mai potrivit sa fie depus dosarul de pensionare la limita de varsta ( se indeplinesc conditiile) ,avand in vedere ... (vezi toată discuția)
Creste si pensia de urmas? Radu-Nicusor Radu-Nicusor Avand in vedere ca din ianuarie 2015 cresc pensiile cu 5 %. Este valabila cresterea si pentru pensiile de urmas? (vezi toată discuția)