Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Va rog sa ma sfatuiti cand ar fi mai potrivit sa fie depus dosarul de pensionare
la limita de varsta ( se indeplinesc conditiile) ,avand in vedere calculul punctajului anual, in decembrie sau la inceputul anului viitor.Am vazut ca pe anul in care depui dosarul chiar daca ai putine luni lucrate la calculul punctajului se imparte tot la 12.
Va multumesc!
Dosarul se depune incepand cu data indeplinirii conditiilor de varsta si stagiu.
Daca in 2014 ati lucrat 12 luni,punctajele adunate se impart la 12.
Daca in 2015 veti lucra 1 luna,punctajul pe aceasta luna se va imparti tot la 12.
Problema nu este aici.
De ex:
O luna in 2015 cu salariul mediu brut pe economie(2298)va poate aduce in plus la pensie 2,maxim 3 lei.
Problema este indicele de corectie.
In 2014 este de 1,07.
In 2015 nu se stie cat va fi.
Trebuie sa asteptam legea bugetului.
Sa presupunem ca va fi(luam cateva valori):
1,08
La un punctaj mediu annual de 1 punct,diferenta pe anul 2015 ar fi:
1,08x830=897 de lei pensie
1,07x830=889 de lei pensie
897-889=8 lei

830 reprezinta valoarea punctului de pensie(aproximativ)in urma indexarii cu 5% asa cum spune guvernul.

Dar daca in 2015 indicele de corectie va fi de 1,10 ?
1,10x830=913
1,07x830=889
913-889=24 de lei diferenta

Poate fi si invers:
1,05
1,05x830=872
889-872=7 lei in minus

Diferentele in minus sau in plus pot fi si mai mari.
Multumesc mult! Greu de luat o hotarare ,mai ales fiind vorba si de grupa de munca te poti astepta sa se schimbe ceva oricand.
Asteptati sa apara legea bugetului.
Daca nu apare in timp util,trebuie sa luati singura o decizie.
Buna seara,
Aveti vreo informatie in legatura cu indicele de corectie la calculul pensiei pentru 2015?
Cand se vorbeste de majorarea pensiilor cu 5%, e vorba de majorarea punctului de pensie?
Un dosar de pensie depus acum,la venirea deciziei in 2015 va beneficia direct de majorare?
Va multumesc!

Valoarea indicelui de corectie va fi prevazuta in legea bugetului.
Majorarea de 5%,daca se va aplica va fi la valoarea punctului de pensie(acum 790,7).
Majorarea nu va fi inclusa intr-un dosar depus in anul 2014.
Majorarea va veni de la sine incepand cu ianuarie 2015 prin cresterea valoriii punctului de pensie.
De ex:
1 punct(2014)=790,7=791 de lei
1 punct(2015)=830,2(sau cat va fi fixat in legea bugetului)=831 de lei