Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport copil si scoaterea copilului din tara
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport copil si scoaterea copilului din tara

Buna seara.Sunt din Sibiu si sotul meu este in Germania cu serviciul.si vreau sa mergem si noi,eu si copilul (5 ani) .de ce imputernicirii am nevoie mai exact sa-i fac copilului pasaport si sa-l scot din tara??poate face sotul imputernicire la un notar?el locuieste in Hamburg
Pentru pasaport aveti nevoie de o procura speciala pentru depunerea si ridicarea pasaportului pe care o poate face la un notar german care are apostila de la Haga (caz in care va trebui s-o traduceti si legalizati la un notar roman) sau la consulat, in limba romana:

PROCURA SPECIALA

Subsemnatul (a)________________________________________________ , nascut (a) la
data de __________________, in __________________, domiciliat ______________
_______________________________________________, posesor al cartii de
identitate seria _____________, nr. _________ emis de ____________________, la data de
___________________, imputernicesc pe _____________________________, domiciliat in
________________________________ , care se legitimeaza cu cartea de identitate seria
____, nr. ____________, emisa de ___________________________________________ , la data
de ___________________, ca in numele meu si pentru mine, sa întreprinda toate demersurile
necesare în vederea eliberarii unui pasaport individual fiului meu/fiicei mele minor(e)
_________________________________ , nascut(a) la data de __________________ in
localitatea ______________________.

Pentru aducerea la îndeplinire a prezentei procuri, mandatarul meu va întocmi orice
declaratii si cereri, va achita orice taxe, va depune si ridica orice acte, inclusiv pasaportul fiului
meu, va îndeplini toate formalitatile cerute de organele competente, semnând valabil,
în numele meu si pentru mine, semnatura sa fiindu-mi opozabila.

Dupa ce ridicati pasaportul ii transmiteti datele sotului ca sa dea o declaratie consimtamant de forma asta:

DECLARAŢIE

Subsemnatul [...], domiciliat în [...], identificat cu [...], seria [...], eliberată de[...], cu CNP [...], declar pe proprie răspundere următoarele:

Sunt de acord ca fiul meu minor [...], născut la [...], identificat cu [...], seria [...], având CNP [...], să călătorească în ţara [...], în perioada [...], însoţit de mama sa, [...], domiciliată în [...], identificată cu [...], seria [...], eliberată de [...], cu CNP [...], pe ruta [...].

Dau prezenta declaraţie fiindu-mi necesară în faţa Organelor de frontieră şi a oricăror alte instituţii interesate.

O poate da tot cum v-am scris mai sus, la notar care are apostila de la Haga sau la consulat.
Pentru a nu plati taxe de doua ori si sa faca mai multe drumuri la consulat, va poate da o singura declaratie in (2 exemplare ) din care sa reiasa ca e de acord cu emiterea pasaportului pt copilul minor si ca e de acord ca minorul sa iasa din tara insotit de dvs in Germania in perioada de, un exemplar ramane la serviciul pasaporte, iar un exemplar in original il aveti la dvs la iesirea din tara, ii faceti si o copie xerox, s-o lasati la vama daca e nevoie.
Asa este cum s-a scris mai sus, am gresit: ajunge o declaratie pentru ca in ea trebuie sa fie inscris CNP-ul minorului iar acela este elementul de identificare care nu se schimba niciodata. Acea declaratie poate sa cuprinda atat acordul pentru depunerea si ridicarea pasaportului pentru minor cat si consimtamantul de efectuare a calatoriei in strainatate pe ruta X in perioada Y. Seria si numarul pasaportului nu sunt obligatorii.