Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Ghiseul unic de tva - inregistrare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Ghiseul unic de tva - inregistrare

Buna dimineata,

Incepand cu 01.01.2015 au fost aduse modificari cu privire la serviciile furnizate pe cale electronica. Din ceea ce am citit si inteles (e posibil sa nu fi inteles corect), eu, persoana impozabila in Romania, pentru serviciile furnizate pe cale electronica, in alt stat membru UE sau intr-un stat memebru non UE , pentru persoanele neimpozabile din acel stat, ar trebui sa ma inregistrez si sa platesc tva la nivelul cotei din tara respectiva. Dar, exista modul simplificat de depunere a unui decont special in Romania, prin inregistrarea mea , ca persoana impozabila, la Ghiseul unic de tva. Stie cineva despre ce anume e vorba? Ce documente trebuie sa depun, unde, pana cand ma pot inregstra? Mai are cineva o astfel de speta?
Nimeni? Chiar nimeni? :((
Pai, nu ma mira, pentru ca nici cei de la ANAF nu prea stiau despre e vorba. M-au trimis la plimbare pe site-ul lor