Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Promovare dupa concediu ingrijire copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Promovare dupa concediu ingrijire copil

Buna ziua,
In perioada 01.01.2012-16.10.2013 si 01.12.2013-08.08.2015 am beneficiat de CCC, iar pentru a putea participa la examenul de medic primar trebuie sa am o vechime de minim 5 ani ca specialist în specialitatea pentru care doresc să obţin gradul profesional.
Din cate am inteles, aceste perioade constituie vechime in specialitate si am nevoie de confirmarea dvs.

Cei de la Ministerul Sanatatii mi-au spus ca profesia de medic face parte din categoria profesiilor special reglementate si legea din 2011 nu se aplica; concediul este doarvechime in munca....
Si inca ceva: perioadele de concediu pre- si post natal au acelasi regim de vechime?

Multumesc.
deea2010, utilizator
OUG 111/2010 prevede :
art.22 (2) - Perioada concediului pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) şi art. 6 constituie vechime în muncă şi în serviciu, precum şi în specialitate şi se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu acestea

OUG 111/2010 se aplica tuturor persoanelor aflate in CCC ai caror copii s-au nascut incepand cu 01.01.2011.

In speta, CCC se ia in considerare la stabilirea vechimii in specialitate.
Multumesc pentru promptitudine, dar am o nela murire fata de raspunsul celor de la minister: de ce ei nu sunt de acord, ori nu au actualizat regulamentul conform legislatiei?
Nu au actualizat acel regulament . Ar trebui atacat in instanta.