Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Prestare servicii UE - beneficiar impozabil, fara cod ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Prestare servicii UE - beneficiar impozabil, fara cod TVA

Buna ziua,

In Feb 2014 m-am inregistrat ca PFA neplatitor de TVA in Romania si in ROI.

Din Feb 2014 pana in Dec 2014 am lucrat exclusiv cu un client dintr-un stat membru UE, dar fara a avea codul lui de TVA, toate facturile facandu-le pe numarul lui de inregistrare si marcandu-le cu TVA 0%, conform articolului 152(1). Neavand codul lui de TVA, nu am depus D390.

In ianuarie 2015 am primit codul lui de TVA si mi-e destul de clar ce trebuie facut (facturare cu CIF-ul primit la inreg. in ROI pe codul lui TVA verificat in VIES).

Este corect ce am facut cu facturile din 2014? Daca nu, pot repara in vreun fel situatia?

Multumesc!
in primul rand, despre ce fel de servicii e vorba?
Este vorba de servicii consultanta in domeniul IT (6202 - CAEN)
ideea este ca beneficiarul avea obligatia inregistrarii in scopuri de tva pentru achizitii intracomunitare de servicii, in tara sa, echivalentul art. 153^1, alin 1, lit. c) din codul fiscal.

in aceste conditii v-as sfatui sa raportati toate serviciile efectuate in perioada feb-dec 2014 in decl. 390 vies, de pe codul de TVA ROI, pentru fiecare luna in parte, chiar daca veti depune cu intarziere aceste declaratii. (folositi nr. de inregistrare fiscala comunicat de client chiar daca nu are nr. valid de tva)

toate aceste raportari se fac pentru ca beneficiarul este obligat sa plateasca TVA in tara sa, fie efectiv, fie prin taxare inversa, in functe de legislatia in vigoare.