Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Litigiu de muncă
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Litigiu de muncă

Contestație decizie de concediere.
Salariatul formulează contestație împotriva deciziei de concediere. Instanța de fond (tribunalul) admite în parte contestația și dispune, printre altele, reintegrarea contestatorului pe postul avut anterior, hotărâre executorie de drept. Prin urmare, salariatul solicită angajatorului punerea în executare a sentinței instanței de fond.
Angajatorul formulează, pe cale de ordonanță președințială, cerere de suspendare provizorie a executării sentinței tribunalului.
Curtea de Apel admite cererea angajatorului (hot. definitivă, dată fără citarea părților) și dispune suspendarea executării instanței de fond până la soluționarea cererii de suspendare formulată în cadrul apelului, deși acesta nu formulase apel și cerere de suspendare în condițiile dreptului comun, cerere accesorie apelului(eroare- în mod normal trebuia să o respingă ca inadmisibilă).
Împotriva hot Curții de Apel salariatul formulează contestație în anulare. Aceeași instanță respinge contestația (hot def) cu motivarea că neobservarea unei condiții de admisibilitate a cererii reprezintă o eroare de judecată și nu o eroare materială (acest motiv a fost avut în vedere la formularea contestației în anulare).
Ulterior, angajatorul formulează apel, însă nu și cerere de susp în cond art 450 alin 1 C.pr.civ.
Așadar, deși nu există o cerere de susp formulată în cadrul apelului hot inst de fond este suspendată până la soluționarea acesteia. Ce poate face salariatul cu privire la acest aspect?
S-a mai întâlnit cineva cu o asemenea situație? Care ar fi soluția?
ContSters343833, utilizator

Contestație decizie de concediere.
Salariatul formulează contestație împotriva deciziei de concediere. Instanța de fond (tribunalul) admite în parte contestația și dispune, printre altele, reintegrarea contestatorului pe postul avut anterior, hotărâre executorie de drept. Prin urmare, salariatul solicită angajatorului punerea în executare a sentinței instanței de fond.
Angajatorul formulează, pe cale de ordonanță președințială, cerere de suspendare provizorie a executării sentinței tribunalului.
Curtea de Apel admite cererea angajatorului (hot. definitivă, dată fără citarea părților) și dispune suspendarea executării instanței de fond până la soluționarea cererii de suspendare formulată în cadrul apelului, deși acesta nu formulase apel și cerere de suspendare în condițiile dreptului comun, cerere accesorie apelului(eroare- în mod normal trebuia să o respingă ca inadmisibilă).
Împotriva hot Curții de Apel salariatul formulează contestație în anulare. Aceeași instanță respinge contestația (hot def) cu motivarea că neobservarea unei condiții de admisibilitate a cererii reprezintă o eroare de judecată și nu o eroare materială (acest motiv a fost avut în vedere la formularea contestației în anulare).
Ulterior, angajatorul formulează apel, însă nu și cerere de susp în cond art 450 alin 1 C.pr.civ.
Așadar, deși nu există o cerere de susp formulată în cadrul apelului hot inst de fond este suspendată până la soluționarea acesteia. Ce poate face salariatul cu privire la acest aspect?
S-a mai întâlnit cineva cu o asemenea situație? Care ar fi soluția?
Este, într-adevăr, o întrebare pentru profesioniști.