Forum Discuţii juridice Executare silită Licitatie executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Licitatie executare silita

Se executa silit un imobil ,la prima licitatie nu s eprezinta nimeni la a doua licitatie executorul noteaza ca daca se prezinta 2 licitatori poate scadea pretul pana la 30% ceea ce si face.SE ataca actul de adjudecare pentru viciu de procedura ulterior (pana la data procesului)se descopera ca licitatia a fost aranjata cei doi lcitatori se cunosteau au participat impreuna doar pentru a permite licitatia la 30% din valoare.Creditorul cunostea acest lucru cu toate ca era executare silita a notat pe siteul propriu ca licitatia este amanata.Se poate invoca si acest lucru respectiv intelegerea intre cei 3 ?
S-a retras pentru ca s-a razgandit.
Nu puteti dovedi o intelegere intre ei.
Daca pretul e prea mic, doar sa contestati in sensul ca pretul nu e serios.
Altceva nu aveti ce sa le faceti
Da acea executare era pt imobilul ipotecat vandut la 30% din pret ,cu 7 zile inainte de acea vanzare neserioasa acelasi executor cere si obtine incuviintare pentru alt imobil neipotecat deci executorul si creditorul stiau sigur ca vanzare se va face sub creanta.Daca nici de aici nu rezulta faptul ca au fost intelesi.Astfel de unde ar fi stiu ca va fi vandut la 30% .Daca s-ar fi vandut la 75% fiind vorba de a doua licitatie .Daca s-ar fi vandut la 60% s-ar fi acoperit datoria
maris331, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
E o insiruire de fapte din care reiese ce am spus eu .Si anume creditorul ,executorul si cei 2 erau intelesi sa vanda si respectiv sa cumpere la pretul de 30%.Ca altfel de ce s-ar fi cerut incuviintare inainte de licitatia in care au vandut subevaluat inseamna ca stiau ca vor vinde sub valoarea datoriei .Ca altfel ar fi asteptat sa se finalizeze licitatia .S-au grabit :)
maris331, utilizator