Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cui cer plata intretinerii si pt ce perioada ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cui cer plata intretinerii si pt ce perioada ?

va prezint urmatoarea situatie :
personaje:
Ion, proprietar de apartament.
Gheorghe, care il da pe Ion in judecata in 2011 privind nulitatea contractului de V/C prin care Ion a intrat in posesia apartamentului si de asemenea Gheorghe revendica apartamentul pt niste motive care nu fac subiectul acestei situatii.
Instanta hotareste in 2012 ca Gheorghe are dreptate si astfel sentinta are titlu de proprietate.
Ion face apel si se judeca din nou.
Apare si un sechestru pus pe apartament.
In 2014, Gheorghe castiga definitiv si irevocabil.

Acum, eu in calitate de asociatie de proprietari, constat ca din 2011 in prezent nimeni nu a mai platit intretinerea.
Dar CINE ar fi trebuit sa o plateasca ?!
Apartamentul a fost evacuat de Ion in 2012.
Apartamentul (se zice ca) a stat nelocuit din 2012 pana in 2014.
Dar cui cer eu intretinerea ?!

Gheorghe zice ca el e proprietar din 2014, si nu plateste pentru 2011-2014 pentru ca:
- apartamentul a fost gol si el nu a stat in el;
- pentru ca a castigat procesul (apelul) si e proprietari abia in 2014
- si pentru ca intre 2012-2014 a fost pus sechestru.
Si da vina pe Ion, care nu mai sta aici.

Intrebarea mea este: pt ce perioada sa ii cer lui Gheorghe sa plateasca?
a) 2014- prezent
b) 2012 - prezent
c) perioadele fara sechestru
etc

Nota1: evident, am schimbat numele si anii, situatia este reala, ca intotdeauna.
Nota2: ca sa nu ne complicam cu prescriptii, sa zicem ca suntem in 2014 si n-au trecut inca 3 ani de la prima intretinere neplatita.

Multumesc anticipat pentru raspunsurile precise si la obiect.
Simplu, Ghe plateste de cand s-a dat hotararea definitiva, adica din 2014. Ion plateste anterior de 2014 pentru perioada cat a avut apartamentul in posesie (si prezumat si in proprietate). Simplu.
Asociatia de proprietari trebuia in mod normal ca dupa 3 luni de neplata a intretinerii sa actioneze in instanta proprietarul imobilului. Inteleg ca pana la data pronuntarii unei sentinte irevocabile prin care s-a stabilit alt proprietar figura altcineva insa avand in vedere ca actul initial a fost anulat se considera ca fostul proprietar nu era de fapt proprietar si nici nu a fost ca urmare a efectelor nulitatii absolute.
1254 alin. (1) Noul Cod Civil, potrivit căruia, „contractul lovit de nulitate absolută sau anulat este considerat a nu fi fost niciodată încheiat”,
Prin urmare, dl Gheorghe va trebui sa plateasca intreaga restanta ca proprietar.
Dumnealui va trebui sa actioneze pe detentorul precar fost proprietar aparent pentru recuperarea cheltuielilor printr-o actiune in regres.
ContSters82289, utilizator
fanea traian vasile a scris:
... insa avand in vedere ca actul initial a fost anulat se considera ca fostul proprietar nu era de fapt proprietar si nici nu a fost ca urmare a efectelor nulitatii absolute.

De unde stiti ca actul initial a fost anulat (este presupunerea dvs.)?
Userul a spus
"revendica apartamentul pt niste motive care nu fac subiectul acestei situatii."

Poate hotararea instantei este titlu de proprietate si nu un act mai vechi intre cei doi, desfiintat in baza unei nulitati fie ea si absoluta.
Deci?
trandafir2, moderator
Stimate domn se precizeaza in postarea initiala ca a fost actionat ptr anularea actului. Este evident ca obiectul litigiului porneste de la constatarea nulitatii actului in baza caruia ION se considera proprietar. Prin urmare finalitatea cauzei duce automat la restitutio in integrum nefiind relavat in sub ce act stapaneste dl Gheorghe. In disputa litigioasa In 2014 dintre ion si Gheorghe castiga definitiv si irevocabil Gheorghe anulând actul lui ION.
Destul de clar. Nu mai continui polemica ca nu vad sensul.
ContSters82289, utilizator
Pai domnu avocat, scrie nulitatea actului, si nu nulitatea actului dintre Ion si Ghe. Poate a fost un act de adjudecare cel supus anularii.