Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cui cer plata intretinerii si pt ce perioada ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cui cer plata intretinerii si pt ce perioada ?

va prezint urmatoarea situatie :
personaje:
Ion, proprietar de apartament.
Gheorghe, care il da pe Ion in judecata in 2011 privind nulitatea contractului de V/C prin care Ion a intrat in posesia apartamentului si de asemenea Gheorghe revendica apartamentul pt niste motive care nu fac subiectul acestei situatii.
Instanta hotareste in 2012 ca Gheorghe are dreptate si astfel sentinta are titlu de proprietate.
Ion face apel si se judeca din nou.
Apare si un sechestru pus pe apartament.
In 2014, Gheorghe castiga definitiv si irevocabil.

Acum, eu in calitate de asociatie de proprietari, constat ca din 2011 in prezent nimeni nu a mai platit intretinerea.
Dar CINE ar fi trebuit sa o plateasca ?!
Apartamentul a fost evacuat de Ion in 2012.
Apartamentul (se zice ca) a stat nelocuit din 2012 pana in 2014.
Dar cui cer eu intretinerea ?!

Gheorghe zice ca el e proprietar din 2014, si nu plateste pentru 2011-2014 pentru ca:
- apartamentul a fost gol si el nu a stat in el;
- pentru ca a castigat procesul (apelul) si e proprietari abia in 2014
- si pentru ca intre 2012-2014 a fost pus sechestru.
Si da vina pe Ion, care nu mai sta aici.

Intrebarea mea este: pt ce perioada sa ii cer lui Gheorghe sa plateasca?
a) 2014- prezent
b) 2012 - prezent
c) perioadele fara sechestru
etc

Nota1: evident, am schimbat numele si anii, situatia este reala, ca intotdeauna.
Nota2: ca sa nu ne complicam cu prescriptii, sa zicem ca suntem in 2014 si n-au trecut inca 3 ani de la prima intretinere neplatita.

Multumesc anticipat pentru raspunsurile precise si la obiect.
S U P E R TARE....

Prietene, nimeni de aici de pe forum nu a stiut de toate cele de mai sus, pe bune.
Cand am zis ca as. prop. este de vina - am facut legatura cu ceea ce ati afirmat singur:

.... eu in calitate de asociatie de proprietari

Apoi daca:
... sunt presedinte de 3 saptamani si de 30 zile am auzit prima data de legea 230;

Situatia este incurcata rau de tot, insa noi incercam sa va ajutam. Daca nici acest lucru nu il observati, mai bine lasati pe altcineva sa descalceasca aceasta situatie, unul care a mai citit si altceva decat L 230/2007.

Avand in vedere ca:
... mesajul dumneavoastra este nepotrivit, inadecvat, neconstructiv si fara legatura cu subiectul.

Nu zau...
Va rog sa-mi permiteti sa nu mai luati in seama mesajul de mai sus, ori sa aveti intelepciunea sa intelegeti ca ca de fap fosta conducerea as. prop. - ce-a vinovata de tote necazurile, poate fi trasa la raspundere. Ca dvs. sunteti la conducere acum si vreti sa clarificati situatia, este foarte bine si vinovatii sa plateasca - asta era de fapt mesajul meu, pe care dvs. l-ati inteles gresit.
Va doresc mult succes!
prietene, cine nu stie, intreaba.
multumesc ca dvs, in numele forumului, incercati sa ma ajutati, dar nu va asumati raspunsurile celorlalti participanti la discutie.
retin sfatul dvs, si anume: sa ma retrag si sa las pe altcineva mai competent sa descalceasca situatia.
pentru ca, dupa cum doar dvs ati inteles, eu am citit doar legea 230 si nimic altceva.

am sa va permit sa nu mai iau in seama mesajul dvs de mai sus, e ok, suntem oameni.
am intelepciunea sa inteleg ca fosta conducere e vinovata desi nu mi s-a parut o chestiune dificila sa gasesc vina si nici nu imi bat capul cu asta acum. in schimb caut solutii.

desigur ca eu am inteles gresit mesajul dvs. intotdeauna ceilalti inteleg gresit.

multumesc tuturor participantilor la discutie, apreciez raspunsurile constructive si competente de la inceputul discutiei.
de asemenea consider ca mi s-a raspuns la intrebarea initiala.