Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Sesizare la CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Sesizare la CEDO

Poate fi sesizată CEDO dacă, deși au trecut cele 6 luni prevăzute ca termen de la comunicarea hotărârii definitive a ultimei instanțe, după această comunicare m-am adresat Inspecției Judiciare din cadrul CSM, contestând încălcări ale unor drepturi în timpul procesului și am așteptat mai întâi răspunsul acestei instanțe? Cu alte cuvinte, termenul de 6 luni prevăzut curge doar de la data ultimei comunicări sau poate să curgă și de la data la care am primit răspunsul CSM-ului?
CSM nu este instanță în sensul dispozițiilor legale. El poate funcționa doar ca instanță disciplinară. Nu știu dacă m-ați înțeles?
am înțeles, mulțumesc
Ati iesit de termen.
Nici dupa revizuire nu se considera o repunere in termen.
Puteti incerca o sesizare ca nu se stie niciodata...
Sfatul meu este insa sa nu o faceti cu avocat deoarece riscul de a pierde banii e prea mare...
După ce autoritatea naţională competentă cea mai înaltă a pronunţat o decizie, petiţionarul dispune de un interval de şase luni pentru a sesiza Curtea.

Acest interval începe să curgă de la data la care a luat cunoştinţă personal sau prin avocatul său de decizia finală în ordinea normală a instanţelor, şi nu începând de la respingerea ulterioară a unei eventuale cereri în revizuire a procesului sau a unui alt recurs extraordinar, a unei cereri de graţiere sau amnistiere sau a oricărei alte cereri adresate unei autorităţi cu titlu de graţiere.
RomeoDorian a scris:

Poate fi sesizată CEDO dacă, deși au trecut cele 6 luni prevăzute ca termen de la comunicarea hotărârii definitive a ultimei instanțe, după această comunicare m-am adresat Inspecției Judiciare din cadrul CSM, contestând încălcări ale unor drepturi în timpul procesului și am așteptat mai întâi răspunsul acestei instanțe? Cu alte cuvinte, termenul de 6 luni prevăzut curge doar de la data ultimei comunicări sau poate să curgă și de la data la care am primit răspunsul CSM-ului?

Stimat forumist,

Curgerea termenului de 6 luni stipulat de Convenție are ca punct de plecare epuizarea căilor efective de atac, raportată la specificitățile dreptului intern.

Prin urmare, așa cum reiese din jurisprudența bine-definită a Curții, cererile adresate diverselor instituții, care nu au competența judecării cauzei, nu pot fi considerate recusuri efective..

În acest sens, se pot avea în vedere constatările CEDO din Decizia pronunțată în Cauza
Fernie v. U.K., Cererea nr. 14881/04:

The Court recalls that the six month time-limit imposed by Article 35 § 1 of the Convention requires applicants to lodge their applications within six months of the final decision in the process of exhaustion of domestic remedies. This entitles only remedies which are normal and effective to be taken into account as an applicant cannot extend the strict time-limit imposed under the Convention by seeking to make inappropriate or misconceived applications to bodies or institutions which have no power or competence to offer effective redress for the complaint in issue under the Convention.

Cu stimă.

P.S. Îmi cer iertate pentru postarea textului în engleză. Oricum, am arătat sensul traducerii.
andreigrigoriu, moderator