Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ce atributii are un administrator de bloc ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ce atributii are un administrator de bloc ?

Buna seara.

Va rog sa-mi spuneti si mie care sunt atributiile unui administrator de bloc.
Daca se poate inclusiv cu articole de lege.

Si de ce are nevoie un cabinet de stomatologie de la administratia unui bloc ( hartii, intelegeri scrise - contracte ) ?

Va multumesc !
DragosDrs, utilizator
„Art. 36, al legii 230/2007 – Administratorul, persoană fizică sau juridică, are, în principal, următoarele atribuţii:
a) prestarea serviciilor în mod profesional;
b) gestionarea bunurilor materiale şi a fondurilor băneşti;
c) efectuarea formalităţilor necesare în angajarea contractelor cu furnizorii de servicii pentru exploatarea şi întreţinerea clădirii, derularea şi urmărirea realizării acestor contracte;
d) asigurarea cunoaşterii şi respectării regulilor cu privire la proprietatea comună;
e) gestionarea modului de îndeplinire a obligaţiilor cetăţeneşti ce revin proprietarilor în raport cu autorităţile publice. Obligaţiile cetăţeneşti sunt cele stabilite, potrivit legii, de adunarea generală a proprietarilor;
f) îndeplinirea oricăror alte obligaţii expres prevăzute de lege.
Art. 37. – Pentru lucrările privind proprietatea comună, administratorul, ţinând seama de preţ, durată de execuţie şi calitate, supune spre analiză, selecţie de oferte şi aprobare comitetului executiv al asociaţiei de proprietari ofertele operatorilor economici care satisfac cerinţele, în vederea executării lucrărilor, conform legislaţiei în vigoare.
Art. 38. – Pentru protejarea intereselor proprietarilor şi ale asociaţiei de proprietari împotriva riscurilor aferente activităţii de administrare într-un condominiu, administratorii de imobile, persoane fizice sau juridice, de drept public ori de drept privat, pot încheia poliţe de asigurare de răspundere civilă profesională. Asigurarea de răspundere civilă profesională nu acoperă riscurile cu privire la fraudă, înşelăciune, deturnare de fonduri înfăptuite cu bună-ştiinţă. Persoanele care nu au calitatea de administrator de imobile nu pot încheia poliţe de asigurare de răspundere civilă profesională”.
Administratorii trebuie să dea dovadă „de o mai mare corectitudine”, iar proprietarii să afle situaţia exactă a cheltuielilor asociaţiei, acesta este argumentul invocat pentru obligația avizată de Guvern.

Si de ce are nevoie un cabinet de stomatologie de la administratia unui bloc ( hartii, intelegeri scrise - contracte ) ?

Un contract incheiat cu Asociatia de proprietari, contract care va fi aprobat prin hotararea adunarii generale cu majoritate calificata.
trandafir2, moderator
LEGEA nr. 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari, art 36 prevede urmatoarele:

" Articolul 36
Administratorul, persoana fizica sau juridica, are, in principal, urmatoarele atributii:
a)prestarea serviciilor in mod profesional;
b)gestionarea bunurilor materiale si a fondurilor banesti;
c)efectuarea formalitatilor necesare in angajarea contractelor cu furnizorii de servicii pentru exploatarea si intretinerea cladirii, derularea si urmarirea realizarii acestor contracte;
d)asigurarea cunoasterii si respectarii regulilor cu privire la proprietatea comuna;
e)gestionarea modului de indeplinire a obligatiilor cetatenesti ce revin proprietarilor in raport cu autoritatile publice. Obligatiile cetatenesti sunt cele stabilite, potrivit legii, de adunarea generala a proprietarilor;
f)indeplinirea oricaror alte obligatii expres prevazute de lege ."
V-ati certat cu administratorul asociatiei... Nu cu dansul tre' sa discutati, ci cu onor dom' presedinte...
Lecturati si topicul :

- www.avocatnet.ro/content/for...

Parere personala: freza cu care lucrati se aude de la parter pana la etajul 10. O alta locatie nu ati gasit?
Adam Grecu a scris:
Parere personala: freza cu care lucrati se aude de la parter pana la etajul 10. O alta locatie nu ati gasit?

NU este chiar asa ... In plus sunt si avantaje mari, caci dupa o anumita ora cabinetul se inchide, contrar altor apartamente care dupa o anumita ora "se deschid" (in sensul manifestarilor antisociale). Parerea mea.
Asa este - fiecare cu parerea lui...

Sa va dau un exemplu: in cadrul unei as. de prop. proprietarul unui apartament de la parter a schimbat destinatia - in alta destinatie decat cea de locuinta, asa cum se scrie la lege, cu intentia de a inchiria unui cetatean care efectua niste lucrai de birou, dactilografie-traduceri, in fine, ceva extrem de "pasnic", linistit, ce sa mai discutam...
Cei de la asociatie nu au fost de acord, probabil vroiau ceva "peshches", insa proprietarul, vecinul lor nu a fost de acord, dar nici asociatia nu i-a dat acordul...
Ce a facut omul? A inchiriat spatiul unui cetatean care repara tot felul de obiecte de uz casnic. Cel care a inchiriat, stiind despre ce este vorba, a "inaintat" o butelcuta cu palinca si acordul a fost dat.
Chiriasul nu prea se omora cu reparatul obiectelor casnice, asa ca a trecut la lucruri mai seioase, a inceput sa efectueze lucrari de tinichigerie, cu ciocane, nicovale, masini de bordurat, de gaurit, oarece polizoare...
Auoleu, au sarit vecinii in sus, da' ce faci omule, nu mai putem... Ce vorbiti ? Iata colea acordul vostru!
Abia dupa vreo 3 ani l-au scos - cu forta, pe tinichigeriu din barlog... Aaaaa, era mai bine cu traducatoarea? Nu tu zgomot, nu mizerie, doar un miros de cafea din cand in cand...
Din acest motiv am zis ca:
Asa este - fiecare cu parerea lui...