Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... e-mailul in justitie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

e-mailul in justitie

Buna seara
Comunicarile prin intermediul postei electronice obisnuite (y!, gmail, etc.) cu instanta la care esti parte sunt valabile? Dar documentele semnate si scanate trimise prin acelasi mijloc, pot fi considerate probe in instanta?
Va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Eu exprim rezerva in sensul ca mentiunea conform cu originalul ar trebui sa existe facuta cu pixul adica sa nu fie scanata deoarece aceasta mentiune nu trebuie sa fie depusa in xerox la instanta ci in original.
Oooops, conflict! Unde putem gasi lamuriri in acest sens, daca ele exista?
Daca semnatura cu conform cu originalul nu se poate analiza e fix zero.

Eu nu depuneam niciodata conform cu originalul pe vechea lege decat daca vroia instanta.

Dar...acum nu mai fac asa...
Eu trimit mereu actele prin e-amail la instanta fara probleme. Doar in anumite cazuri prin posta ( ex ; daca instanta solicita semnatura originala pe actiune )

N.C.P.C. - Comunicarea prin mijloace moderne. Comunicarea actelor de procedură se poate realiza prin telefax, poștă electronică, prin alte mijloace care asigură transmiterea textului actului și confirmarea primirii acestuia (a), precum și prin telefon (b), așa cum rezultă din art. 154 alin. (6) N.C.P.C. și art. 241 alin. (3) N.C.P.C[40]. Este vorba de așa-numitele mijloace moderne de comunicare.
Krissia ., Alte profesii