Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diurna esterna si salariu pe Germania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diurna esterna si salariu pe Germania

BUNA ZIUA,

VA ROG FRUMOS SA MA AJUTATI CU CATEVA INFORMATII DESPRE FIRMELE DE TRANSPORT CARE AU CONTRACTE CU CLIENTI IN GERMANIA.
AM O SOCIETATE CARE INCARCA SI DESCARCA IN GERMANIA. ARE 2 CAMIOANE, PE FIECARE CAMION CATE UN SOFER. DURATA UNEI CURESE ESTE DE 3-5 ZILE, DAR IN ACESTE 3 ZILE UN SOFER ARE 5 ORE DE LUCRU PE TERITORIUL GERMANIEI. DAR CA SA FIE LA PRIMA ORA LA INCARCARE POATE STA O NOAPTE PE PARCARE, INSEMNAND REPAUS. INTREBARILE MELE SUNT: PENTRU ORELE DE ASTEPTARE TREBUIE PLATIT CU 8.5 EURO /ORA? DIURNA EXTERNA TREBUIE PRINSA IN SALARIU?

MULTUMESC!
Germania a suspendat de la1 feb.2015 pt. conducatorii auto aflati in tranzit prevederile legii MiLoG (asa se numeste legea), respectiv plata unui minim de 8,5 euro/ora.
Repet, numai pt. cei aflati in tranzit!
Diurna externa nu este cuprinsa in salariu.

Germania a decis să suspende temporar impunerea salariului minim pentru şoferii străini care tranzitează Germania până când se va stabili dacă noua lege privind salarizarea este conformă cu legislaţia europeană.

Este adevarat ca s-a suspendat pana in vara anului 2015, dar firma mea incarca si descarca in Germania, nu face doae tranzit. Multumesc!