Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Valoarea de achizitie mijloace fixe
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Valoarea de achizitie mijloace fixe

As dori sa imi spuneti care este parerea dumneavoastra in legatura cu urmatoarea problema:-

- o societatea comerciala contracteaza servicii de consultanta in vederea intocmirii, negocierii si obtinerii unui credit bancar necesar achizitiei unui imobil compus din teren si cladire;
- intrebare: contravaloarea serviciilor respective se includ in valoarea de achizitie sau se vor contabiliza separat ca si cheltuieli cu serviciile?
- daca la final creditul nu se obtine, dar societatea trebuie sa plateasca totusi serviciile in legatura cu intocmirea documentatiei, cu negocierile purtate de consultant (mai putin comisionul de succes) contravaloarea serviciilor este o cheltuiala deductibila sau nu?

Multumesc!
in valoarea de achizitie a mijloacelor fixe se includ cheltuielile irecuperabile (poate fi si dobanda la creditul bancar de exemplu, dar nu obligatoriu).
Eu personal as inregistra ca si cheltuieli cu serviciile, facute in vederea achizitiei unui imobil. Interpretarea data de multi inspectori fiscali este ca vor fi nedeductibile, daca nu se materializeza. Eu nu am fost niciodata de acord cu aceasta interpretare-pot sa incerc sa fac ceva, dar daca nu merge...asta e. Este similara interpretarii unui studiu de marketing de prospectare a pietei care este negativ, ca urmare nu mai fac afacerea, dar nu inseamna ca si cheltuiala este nedeductibila.
Revenind la intrebare, depinde si de ce vreti dvs. pe termen scurt (profit mai mare-introduceti in valoarea mijlocului fix) sau profit mai mic (inregistrati pe cheltuiala).
Din punctul meu de vedere aceasta cheltuiala este una nedeductibila , ramanad la stadiul de cercetare sau docmenntatie, Cheltuielile de cercetare/documentatie in cazul dmv se vor recunoaste ca . cheltuieli in cazul in care este angajata .
corbalb a scris:

As dori sa imi spuneti care este parerea dumneavoastra in legatura cu urmatoarea problema:-

- o societatea comerciala contracteaza servicii de consultanta in vederea intocmirii, negocierii si obtinerii unui credit bancar necesar achizitiei unui imobil compus din teren si cladire;
- intrebare: contravaloarea serviciilor respective se includ in valoarea de achizitie sau se vor contabiliza separat ca si cheltuieli cu serviciile?
- daca la final creditul nu se obtine, dar societatea trebuie sa plateasca totusi serviciile in legatura cu intocmirea documentatiei, cu negocierile purtate de consultant (mai putin comisionul de succes) contravaloarea serviciilor este o cheltuiala deductibila sau nu?

Multumesc!

1. Valoarea acestor sevicii incap la un "altele" in 1752, legea deci va permite depinde de judecata si de fondul problemei
2. Eu le consider deductibile aceste servicii. Dau un contra-exemplu celor ce considera ca ar fi nedeductibile: daca am contract de asistenta juridica cu trei avocati, pentru trei procese separate de recuperare de debite, castig un proces si pierd doua, din varii motive. Ar avea cineva curajul sa-mi spuna ca acesta cheltuiala cu onorariile avocatiale nu este deductibila pentru ca nu s-a castigat procesul?

consilieru a scris:

corbalb a scris:

As dori sa imi spuneti care este parerea dumneavoastra in legatura cu urmatoarea problema:-

- o societatea comerciala contracteaza servicii de consultanta in vederea intocmirii, negocierii si obtinerii unui credit bancar necesar achizitiei unui imobil compus din teren si cladire;
- intrebare: contravaloarea serviciilor respective se includ in valoarea de achizitie sau se vor contabiliza separat ca si cheltuieli cu serviciile?
- daca la final creditul nu se obtine, dar societatea trebuie sa plateasca totusi serviciile in legatura cu intocmirea documentatiei, cu negocierile purtate de consultant (mai putin comisionul de succes) contravaloarea serviciilor este o cheltuiala deductibila sau nu?

Multumesc!

1. Valoarea acestor sevicii incap la un "altele" in 1752, legea deci va permite depinde de judecata si de fondul problemei
2. Eu le consider deductibile aceste servicii. Dau un contra-exemplu celor ce considera ca ar fi nedeductibile: daca am contract de asistenta juridica cu trei avocati, pentru trei procese separate de recuperare de debite, castig un proces si pierd doua, din varii motive. Ar avea cineva curajul sa-mi spuna ca acesta cheltuiala cu onorariile avocatiale nu este deductibila pentru ca nu s-a castigat procesul?

Dar din punctul Dmv de vedere , problema expusa mai sus cu exemplul mentionat cu onorariul este acelasi lucru?

Din cate stiu , onorariile cu arhitectii , inginerii ,avocati , etc intra in costul de achizitie al unei imobilizari.
"daca la final creditul nu se obtine, dar societatea trebuie sa plateasca totusi serviciile in legatura cu intocmirea documentatiei, cu negocierile purtate de consultant (mai putin comisionul de succes) contravaloarea serviciilor este o cheltuiala deductibila sau nu?"
cf:
(4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
m) cheltuielile cu serviciile de management, consultanţă, asistenţă sau alte prestări de servicii, pentru care contribuabilii nu pot justifica necesitatea prestării acestora în scopul activităţilor desfăşurate şi pentru care nu sunt încheiate contracte;
Cum gindesc eu :
- avem contract ? avem
- se justifica necesitatea ? da, pentru ca e un serviciu externalizat, necesar pentru a se obtine maxim de eficienta din creditul respectiv
Norme :
Pentru a deduce cheltuielile cu serviciile de management, consultanţă, asistenţă sau alte prestări de servicii trebuie să se îndeplinească cumulativ următoarele condiţii:

- serviciile trebuie să fie efectiv prestate, să fie executate în baza unui contract încheiat între părţi sau în baza oricărei forme contractuale prevăzute de lege; justificarea prestării efective a serviciilor se efectuează prin: situaţii de lucrări, procese-verbale de recepţie, rapoarte de lucru, studii de fezabilitate, de piaţă sau orice alte materiale corespunzătoare;

- contribuabilul trebuie să dovedească necesitatea efectuării cheltuielilor prin specificul activităţilor desfăşurate.
Un raport de lucru ar fi un document care ar arata si de ce creditul respectiv fie nu a mai fost acordat de banca ( bonitate insuficienta etc) fie poate societatea nu a mai dorit creditul , judecind din prisma eficientei pe termen lung .
In concluzie, daca sint atinse elementele de baza , atunci cheltuiala este cu siguranta deductibila .