Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Cheltuieli nedeductibile
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Cheltuieli nedeductibile

Buna ziua,

Pentru un SRL care plateste impozit pe venit, care este diferenta intre o cheltuiala deductibila si una nedeductibila ?
Pai sa zicem ca faceti servicii de montare geamuri. Daca veniti cu o factura de rujuri sau de pijamale nu sunt cheltuieli deductibile pentru ca nu e nevoie nici de rujuri si nici de pijamale in procesul de montare geamuri. Cheltuiala deductibila e cea facuta in scopul firmei, nu in cel personal. Benzina este deductibila pe jumatate, pentru ca masina este folosita si personal, nu doar pentru firma. La fel e si cu TVA-ul aferent.
Asta stiu, dar cum afecteaza acest lucru avand in vedere ca firma plateste impozit pe venit si nu pe profit.
Multumesc!
Cheltuielile nedeductibile influenteaza dividendele chiar daca platiti impozit pe venit. O cheltuiala nedeductibila nu apare in cheltuieli, implicit profitul final creste. La final de an dividendele vor fi mai mari si implicit impozitul aferent dividendelor va fi mai mare.
GermanAlex, utilizator