Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacere contract de munca la cerere!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacere contract de munca la cerere!

Buna ziua! sunt angajata pe perioada nedeterminata la o societate si nu doresc sa mai lucrez la ei din motive personale. In contractul de munca este prevazut un preaviz de 20 zile. In baza art. 55 lit.b din Codul muncii , am facut o adresa catre administrator in care solicit acest lucru, cu data de 09.02.2015. Mentionez ca in cererea mea nu am mentionat cuvantul demisie. Nu vor sa-mi semneze lichidarea pana nu efectuez preavizul. Au mers pana la intimidare. Sunt un om corect care si-a facut datoria la locul de munca. Ma ameninta ca-mi desfac contractul de munca din motive disciplinare, daca nu ma prezin la munca. Cum trebuie sa procedez? Va multumesc.
In baza art.55 lit b se desface contractul cu acordul partilor, dar daca angajatorul nu este de acord, asa cum ati specificat si dvs, cel mai bine este sa stati 20 de zile in preaviz.
In situatia incetarii c.i.m. in baza art.55 lit.b C.mun. nu se acorda preaviz. Angajatorul poate pune o rezolutie pe cerere dvs daca este sau nu de acord.