Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... protectia muncii
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

protectia muncii

Buna ziua !
As dori sa va intreb daca sunt obligata sa-mi fac fisa de protectia muncii in conditiile in care sunt persoana fizica inregistrata la finante si desfasor activitatea de agent asigurari intr-un sediu ,fara a avea alti angajati .Va multumesc anticipat pentru raspuns !
Nu aveti aceasta obligatie, legata de intocmirea unei fise individuale de instruire in domeniul ssm.
Activitatea de agent de asigurari presupune si deplasarea dvs. la sediul unor firme, motiv pentru care un studiu al legisalatiei privid securitatea si sanatatea in munca (macar Legea ssm nr.319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare, HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare, etc.), nu v-ar strica, in conditiile in care la sediul acelor firme puteti fi expusa riscurilor profesionale specifice, existente la locurile de munca si in special la riscurile profesionale generale ale firmei.
In sediul unde va desfasurati activitatea pot exista riscuri profesionale, motiv pentru care este bine sa studiati Cerintele minime de securitate pentru locul de munca, aprobate prin HG nr. 1091/ 2006, sa identificati riscurile existente si sa le inlaturati. Un exemplu: aveti cu siguranta prize si intrerupatoare, calculator si imprimanta. Atentie la modul cum faceti alimentarea cu energie electrica, fara improvizatii pe cabluri, la priza prevazuta cu impamantare.