Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declaratie TVA gresit - TVA calculat
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declaratie TVA gresit - TVA calculat

Societatea com. in anul 2009 a fost cu obligatie declaratii TVA trimestriala.
In luna iulie 2009, in Declaratia TVA pe trim.II s-a strecurat o eroare: achizitiile s-au trecut la cele intracomunitare. Neobservand aceasta eroare,
In continuare am depus declaratia pe trim III in octombrie, cea pe trimestrul IV in ianuarie 2010, si in martie am primit instiintare de la Fisc, ca nu am depus declaratii pe lunile octombrie-noiembrie 2009, respectiv ianuarie-februarie 2010.
Am depus Declaratiile respective. TVA-ul calculat a fost platit la zi.
In august 2014 societatea a solicitat un vector fiscal, necesar la un leasing (autoturism).
In august au primit o instiintare, ca nu au depus Declaratia TVA pe august 2009, si datoreaza apr.3000 lei (? pe tot anul nu platesc atata TVA, fiind o firma mica).
Ei fiind in concediu, nu au preluat instiintarea respectiva (au aflat ulterior de ea, ca le-a fost trimisa prin posta).
In ianuarie au primit o somatie, ca au restanta la TVA apr.5000 lei si penalitati aferente 5000.
Pe ce s-a calculat suma respectiva? cei de la Fisc nu au putut da un raspuns ("programul lucreaza in acest fel, si noua ni se pare ireala suma dar nu putem da un raspuns").
Poate da cineva o explicatie la acest fenomen? Multumesc!
-Cei de la finante v-au trimis instiintarea pt. ca eroarea din trim.II 2009 v-a modificat perioada pt. care trebuia sa depuneti decontul TVA( ex: daca achizitia intracomunitara s-a efectuat in luna iulie 2009, societatea incepe sa depuna decontul TVA lunar incepand cu luna iulie 2009).
-Trebuie sa faceti corectie la Decontul TVA aferent lunii iunie 2009.
-Daca a-ti avut de plata: mergeti la finante cu cerere pt. corectarea perioadei gresite, cu o declaratie pe propria raspundere ca nu aveti control in desfasurare, decontul TVA cel gresit, decontul TVA cel refacut, corect, balanta de verificare pt. luna iulie 2009, jurnalul pt.vanzari si jurnalul pt. cumparari pt. perioada 01.04.2009-30.06.2009.
-Dupa ce va corecteaza decontul TVA trebuie sa faceti cerere pt.stergerea majorarilor si a penalitatilor, daca suma de plata este virata in termen.
-Daca a-ti avut de recuperat TVA in acea perioada puteti corecta decontul d-voastra.
-Celelalte deconturi depuse, majorarile si penalitatile trebuie sa le solutionati cu cei de la finante.
Bafta si rabdare multa!
vica67, utilizator
Multumesc pentru raspuns!
Ni s-a spus ca nu se accepta corectie la decontul din iulie 2009, ptr ca au trecut 5 ani de la depunere!
Nu a fost nici o achizitie intracomunitara, a fost o greseala de completare a formularului de decont (suma s-a trecut cu o linie mai jos).

Dar TVA-ul a fost corect calculat si virat, pe toata perioada.

Dar nu poate explica nimeni pe ce baza s-au calculat sumele acestea imense (5000 TVA si 5000 penalizari?)
D-voastra a-ti depus decontul TVA pt. trim.III si pt. trim.IV conform Notificarii facute in ianuarie 2009.
Acea greseala de completare din decontul pt. trim.II v-a adus majorari+ penalitati, pt. ca v-a schimbat perioada de depunere a decontului de TVA, adica din trimestru v-a transformat-o in luna.
Daca in luna iulie a-ti avut TVA de plata, cand l-ati achitat? pana pe data de 25 oct.2009 si decontul tot pana pe 25 oct.2009 l-ati depus, deci a-ti intarziat si cu depunerea si cu plata, pt.lunile celelalte tot cu intarziere a-ti depus si a-ti platit.
Cereti fisa sintetica a firmei si veti gasi acolo platile efectuate, data de la care aveti calculate majorarile, penalitatile( care nu sunt neglijabile)....iar acei 5000 TVA nu-i exclus sa fie amenda pt.nedepunerea la termen a deconturilor de TVA(conf.art.219 alin 2 lit.d) Codul de procedura fiscala) daca nu s-a modificat.

vica67 a scris:

D-voastra a-ti depus decontul TVA pt. trim.III si pt. trim.IV conform declaratiei facute in ianuarie 2009.
Acea greseala de completare din decontul pt. trim.II v-a adus majorari+ penalitati, pt. ca v-a schimbat perioada de depunere a decontului de TVA, adica din trimestru v-a transformat-o in luna.
Daca in luna iulie a-ti avut TVA de plata, cand l-ati achitat? pana pe data de 25 oct.2009 si decontul tot pana pe 25 oct.2009 l-ati depus, deci a-ti intarziat si cu depunerea si cu plata, pt.lunile celelalte tot cu intarziere a-ti depus si a-ti platit.
Cereti fisa sintetica a firmei si veti gasi acolo platile efectuate, data de la care aveti calculate majorarile, penalitatile( care nu sunt neglijabile)....iar acei 5000 TVA nu-i exclus sa fie amenda pt.nedepunerea la termen a deconturilor de TVA(conf.art.219 alin 2 lit.d) Codul de procedura fiscala) daca nu s-a modificat.

vica67 a scris:

iar acei 5000 TVA nu-i exclus sa fie amenda pt.nedepunerea la termen a deconturilor de TVA(conf.art.219 alin 2 lit.d) Codul de procedura fiscala) daca nu s-a modificat.

Eu nu cred ca cei 5000 sunt pr nedepunerea de deconturi. Daca ar fi fost asa ii dadea amenda si pt 394 care este 12000 daca nu se plateste in 48 ore. Cred ca s-a intamplat altceva:

Fiscul are dreptul sa estimeze sumele datorate de contribuabilii care nu isi depun declaratiile. Cred ca cei din administratie din acest motiv nu stiu cum a aparut suma respectiva - poate o fi fost generata in mod automat de soft in urma unui algoritm creat de cei care au creat softul.

In fine ... banuiesc ca va intereseaza solutiile nu de ce functioneaza softul asa.
Personal nu am avut o astfel de situatie dar as incerca in prima faza sa modific vectorul fiscal astfel incat sa figurati cu TVA trimestrial depunanad un 010 sau printr-o adresa catre fisc pentru a corecta eroarea din vector. Daca nu functioneaza as solicita o inspectie fiscala care sa stabileasca situatia fiscala reala a societatii --- desigur ca in aceasta situatie trebuie sa va asumati riscurile aparitiei altor situatii neplacute.