Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Reduceri comerciale ulterioare
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Reduceri comerciale ulterioare

Cum se procedeaza conform noilor reglementari, daca o reducere comerciala se primeste ulterior materiei prime, iar materia prima mai exista in stoc partial si nu mai poate fi corectat costul de achizitie unitar in gestiune(din motive de soft)? Este bine sa utilizez contul 308 pentru a avea un rezultat mai corect in luna sau 609, ca si cum nu as mai detine stocul respectiv? Multumesc! :)
Cf Ordin 1802/2014:

(2) Reducerile comerciale primite ulterior facturării corectează costul stocurilor la care se referă, dacă acestea mai sunt în gestiune. Dacă stocurile pentru care au fost primite reducerile ulterioare nu mai sunt în gestiune, acestea se evidenţiază distinct în contabilitate (contul 609 "Reduceri comerciale primite"), pe seama conturilor de terţi.

Eu vad inregistrarea asa:

301 = 401 suma cu minus pt partea care mai exista pe stoc

401 = 609 suma cu plus pt partea care nu mai exista pe stoc

Nu puteti utliza 609 pt toata suma din moment ce aveti materia prima inca pe stoc partial.

Solicitati producatorului softului sa modifice programul. Softul trebuie sa ajute nu sa incurce. E greu sa utilizati contul 308 si sa tineti cont exact la ce materie prima se refera. Intrucat prevederea de mai sus specifica clar ca trebuie modificat costul stocurilor la care se referă.

Ordin 3512/2008:

G. Criteriile minimale privind programele informatice utilizate în activitatea financiară şi contabilă
58. Sistemul informatic de prelucrare automată a datelor la nivelul fiecărei unităţi trebuie să asigure prelucrarea datelor înregistrate în contabilitate în conformitate cu reglementările contabile aplicabile, controlul şi păstrarea acestora pe suporturi tehnice.

Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc pentru raspuns, e corect cum spuneti dvs, dar daca corectez 301, ar trebui sa corectez si valoarea in gestiune, ceea ce nu pot face...
mirela123456 a scris:

Multumesc pentru raspuns, e corect cum spuneti dvs, dar daca corectez 301, ar trebui sa corectez si valoarea in gestiune, ceea ce nu pot face...

Creati analitic la 301 de genul 301.1 Materii prime stoc si 301.2 Materii prime reduceri comerciale, urmand sa tineti in excel o situatie pt a putea trece pe consum din 301.2.
si chiar daca as solicita modificare de soft, tot ar fi imposibil de modificat costul de achizitie la stocul ramas, deoarece peste stocurile respective au mai intrat si altele de la acelasi furnizor sau de la altul si scaderea din gesiune s-a facut pe categorii de produse si nu pe fiecare produs-fiecare furnizor(este vorba despre bunuri fungibile)...
mirela123456 a scris:

si chiar daca as solicita modificare de soft, tot ar fi imposibil de modificat costul de achizitie la stocul ramas, deoarece peste stocurile respective au mai intrat si altele de la acelasi furnizor sau de la altul si scaderea din gesiune s-a facut pe categorii de produse si nu pe fiecare produs-fiecare furnizor(este vorba despre bunuri fungibile)...

din fisa de magazie se poate vedea daca mai exista acel stoc, dupa data intrarii, data iesirii (banuiesc ca utilizati FIFO)