Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediat

contractul de munca este nedeterminat ,la clauze este mentionat perioada de proba 90 de zile calendaristice, iar eu am fost incadrat incepand cu data de 27.01.2015 si incetat cu data de 03.02.2015 conform art. 61 lit d raportat la art 31 alin. 3 din codul muncii. Este legal ca la contract nedeterminat cu perioada de proba 90 de zile sa primesc incetarea contractului in doar 5 zile ?
Art.61 lit.d c.mun. nu are ce cauta la incetarea c.i.m. pe durata perioadei de proba.

art.31 alin.3 c.mun. : Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.

Asadar, angajatorul poate si dupa prima zi din perioad de proba sa va comunice notificarea de incetrea c.i.m. in baza acestui articol.
De asemena, puteti sesiza instanta de judecata daca apreciati ca incetarea contractului s-a realizat cu incalcarea legii.