Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

perioada de proba

Buna ziua,
sunt angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata dar am trecuta perioada de proba de 90 zile in cim.As vrea sa stiu ce drepturi am in cazul in care patronul printr-o notificare renunta la contract in aceste 90 de zile,as putea avea dreptul la somaj ?Mentionez ca am stagiu de cotizare.Astept raspuns,va multumesc.
In acest caz, daca angajatorul va notifica incetarea c.i.m. in baza art.31 alin.3 C.mun., atunci aveti posibilitatea sa beneficiati de somaj....

Art.31 (3) C.mun. : Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
va multumesc,Cornelia