Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Masa succesorala redusa in dauna fiului din prima ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Masa succesorala redusa in dauna fiului din prima casatorie

- bunicii a si b au avut 2 fii, x si y;
- certificat de mostenitori in urma decesului bunicului a in cotele legale pentru bunica b si cei doi fii x si y
;- certificat de mostenitor in urma decesului bunicii b numai pentru fiul x, fara renuntatori si cu instrainat de succesiune fiul y, cf. art.700CC;
- fiul x are un descendent A, iar fiul y are un descendent B din prima casatorie si un descendent C din ultima casatorie;
- fiul x decedeaza;- testament olograf fara martori +PV de constatare a starii materiale a testamentului olograf lasat de fiul x decedat in favoarea descendentului sau A si a nepotului sau, descendentul C al fratelui sau y;-certificat de legatar cu mostenitori legali si testamentari pe A si pe C, prin care A primeste de la tatal sau, fiul x, si 1/2 din masa succesorala a bunicii b, iar C primeste 1/2 din masa succesorala a bunicii b, de care tatal sau, fiul y, fusese instrainat cf.art.700- inventar identic;
- instrainarea de mostenire a fiului y ar fi lipsit de 1/2 din masa succesorala a bunicii b pe descendentii sai B si C si pe sotia sa supravietuitoare;- in circumstantele de mai sus, singurul care este lipsit de 1/2 din masa succesorala a bunicii b - in cota sa legala- este descendentul B, deoarece descendentul C primeste in totalitate 1/2 din masa succesorala a bunicii b, adica, cota sa, a mamei sale, dar si pe a descendentului B, ca si mostenire de la unchi;
- poate B sa recupereze ? prin ce fel de actiune si ce sanse in % are de a castiga definitiv si irevocabil?- daca actiunea ar fi de anulare a certificatului de mostenitor al fiului x dupa decesul bunicii b, pe ce motiv s-ar intemeia actiunea: viclenie, simulare, ascundere a unei parti din masa succesorala, etc? cu multumiri pentru ajutor

ionmoisil, utilizator
1) ce treaba are aici "sotia sa supravietuitoare"? (niciunul banuiesc, de ce ati mai introdus-o in poveste, ca si asa erau destule personaje?)
2) in cazul art.700 este vorba despre un termen de decadere din drepturi. In ce an s-a intamplat?
3) x si-a inscris imobilul la cf? cand?
4) y este in viata azi? trebuie vazut in ce conditii s-a dezbatut succesiunea fara y (poate se incadreaza la conditiile admiterii actiunii de petitie in ereditate, care este imprescriptibila extinctiv) si de ce y nu si-a exercitat optiunea succesorala in termen, sau daca i-a fost viciat consimtamantul in vreun fel sau daca nu a avut cunostinta de fapte (insa si aici sunt termene de prescriptie si decadere). Explicitati faptele cronologic.

Dupa cum vedeti, desi ati scris mult, este insuficient. Speta nu este grea, insa necesita precizari. :))
1. y a decedat acum mai putin de 2 ani, asa apare sotia, inca in viata a lui y ;
2. certificatul de mostenitor al lui x dupa b dateaza din 2001;
3. succesiunea dupa y cuprinde o catime dintr-un imobil , cea mostenita de y de la a; rezulta ca la cf imobilul a fost initial pe a+b, apoi pe b+x+y, apoi pe x+y(catimea mostenita de la a); succesiunea dupa y ar fi cuprins 1/2 din imobilul lui a+b, in lipsa tertipului dintre x si y ( ca y sa nu se prezinte la succesiunea dupa b, iar x, unicul mostenitor al lui b, sa lase partea lui y din succesiunea lui b direct lui C prin testament); asa s-au asigurat ca B nu va primi mai nimic;
4. B a aflat de decesul lui y numai acum, cand a fost citat pt. succesiunea dupa y, a acceptat expres succesiunea si numai asa a putut primi copii ale actelor mentionate despre care nu a stiut pana acum; y l-a abandonat pe B cand B avea cateva luni;
5. desi avea studii superioare, o ocupatie profitabila, si o varsta venerabila, y a murit "sarac lipit" intr-un imobil elegant care nu-i apartine, dintr-un cartier select, tot ce a ramas in acte dupa y fiind catimea mostenita cu 35 de ani in urma de la a; daca ar fi putut sau s-ar fi gandit sa faca la fel la succesiunea dupa a, B nu ar mai fi aflat nici macar ca y a decedat; dupa decesul lui a s-au recuperat si terenuri revendicate apartinand lui a si b;
6. vorbim de o "dezmostenire" a lui B de catre y, pe care y nu ar fi putut sa o faca legal si de aceea y impreuna cu fratele x au folosit calea instrainarii lui y de mostenirea lui b ( nu se pune problema ca nu a stiut de decesul lui b sau de deschiderea succesiunii) si transmiterea partii lui y din mostenirea lui b, prin testamentul lui x direct numai catre C; dezbaterea succesiunii dupa y se refera numai la catimea din imobilul lui a+b mostenita de y la moartea lui a; mostenitorii lui y sunt B,C si sotia lui y;
Are B vreo sansa la completarea masei succesorale cu diferenta dintre catime si 1/2 din imobil si cu terenurile recuperate prin revendicare?
ionmoisil, utilizator