Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Politist criminalist
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Politist criminalist

Buna ziua!Ce salariu are un politist criminalist..ca idee...nu stiu acest tip de politisti ce sunt..is ofiteri sau subofiteri?astia care merg pe teren si strang probe...ca idee ce salarii au?Dupa raspunsuri o sa va spun si motivul pentru care am intrebat acest lucru.
Echipa care merge pe teren si face CFL-ul (constatarea la fata locului) este formata din ofiteri si subofiteri iar daca infractiunea impune, sunt insotiti de procuror(i).
Salariile le gasiti in declaratiile de avere ale acestora, pe care le gasiti pe site-ul politiei romane si sunt publice.
Stiu pe cineva care se agita de vreo 2 ani sa intre sa faca aceasta scoala si nu intelegeam de unde atata dorinta..dar din ce am mai auzit si am mai citit e o meserie foarte grea.Doar cine nu cunoaste sau nu s-a interesat spune altceva.E foarte greu sa ajungi expert criminalist fiindca e o bataie foarte mare pe locuri,multe fete avand medii foarte bune in facultate le ia fata baietilor ,iar cand se vad acolo si vad ca pe bune trebuie sa stranga probe si sa analizeze un cadavru plin de sange abandoneaza tot si fug impuscate.O meserie in care nu trebuie sa-ti fie greata sau sila de un cadavru..ori la morga ori la politia criminalistica :)))cu acelasi material lucreaza...mortu` ...