avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitii intracomunitare cu sau fara TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitii intracomunitare cu sau fara TVA

Buna ziua,
Am o firma neplatitoare de TVA, neinregistrata in ROI.

Doresc sa achizitionez servicii IT (dezvoltare site-uri web) de la o firma din Grecia care este platitoare de TVA cu cod VIES.

Am inteles ca ar trebui sa ne trecem in ROI inainte de a avea tranzactii cu ei si ca ei factureaza fara TVA dar se aplica taxarea inversa si trebuie sa platesc eu TVA la cota din Romania, asta din cauza ca se considera locul prestatiei la noi. Este un articol de lege care spune ca pentru servicii IT locul prestatiei este considerat a fi la beneficiar.

Este adevarat? Trebuie sa platesc TVA? Sau cum se procedeaza?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: xerxes , utilizator 15:31, 11 Februarie 2015
da, locul prestarii este considerat a fi romania, unde beneficiarul are sediul - art. 133, alin 2 cod fiscal.

trebuie sa platiti tva in romania, in cota de 24% prin formularul 301.

inainte de a primi serviciile trebuie sa va inregistrati in scopuri de tva pentru achizitii de servicii intracomunitare, cf art. 153^1, alin. 1, lit c) din codul fiscal si sa va inregistrati in ROI.
xerxes a scris:

da, locul prestarii este considerat a fi romania, unde beneficiarul are sediul - art. 133, alin 2 cod fiscal.

trebuie sa platiti tva in romania, in cota de 24% prin formularul 301.

inainte de a primi serviciile trebuie sa va inregistrati in scopuri de tva pentru achizitii de servicii intracomunitare, cf art. 153^1, alin. 1, lit c) din codul fiscal si sa va inregistrati in ROI.


Si daca firma din Grecia ar fi neplatitoare de TVA, atunci ar mai trebui sa plateasca cineva TVA si ar mai trebui sa ma inregistrez in ROI inainte de avea tranzactii cu ei?
este acelasi lucru pentru ca daca firma din grecia nu ar fi platitoare de tva ar fi obligata sa se inregistreze in scopuri de tva pentru a presta servicii intracomunitare, echivalentul art. 153^1, alin 1, lit. b) din codul fiscal.
xerxes a scris:

este acelasi lucru pentru ca daca firma din grecia nu ar fi platitoare de tva ar fi obligata sa se inregistreze in scopuri de tva pentru a presta servicii intracomunitare, echivalentul art. 153^1, alin 1, lit. b) din codul fiscal.

Merci. Si pentru achizitii de la firme care nu se afla in comunitatea europeana(SUA,India,etc.), se mai pune problema TVA-ului si a inregistrarii in ROI, pentru achizitii de servicii IT de catre firma mea de la acestea?
Ultima modificare: Marți, 10 Februarie 2015
iflorin11, utilizator
da, se pune problema platii TVA dar fara inscrierea in registrul operatorilor intracomunitari.

Alte discuții în legătură

Achizitii intracomunitare tva iflorin11 iflorin11 Avem o firma neplatitoare de TVA, in Romania. Am achizitionat acum cateva luni servicii IT de la o firma din Grecia care mi-a facturat fara TVA. Firma din ... (vezi toată discuția)
Facturare servicii intracomunitare intre neplatitori de t.v.a. schumiholic schumiholic Buna ziua! O intreprindere individuala care este in momentul de fata platitoare de tva vrea sa presteze servicii IT catre o organizatie non-profit ... (vezi toată discuția)
Neplatitor tva pmeli pmeli O firma neplatitoare de TVA factureaza servicii legate de bunuri din Romania (supraveghere pe santier). Serviciile se incadreaza la exceptii art. 133 alin ... (vezi toată discuția)