Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitii intracomunitare cu sau fara TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitii intracomunitare cu sau fara TVA

Buna ziua,
Am o firma neplatitoare de TVA, neinregistrata in ROI.

Doresc sa achizitionez servicii IT (dezvoltare site-uri web) de la o firma din Grecia care este platitoare de TVA cu cod VIES.

Am inteles ca ar trebui sa ne trecem in ROI inainte de a avea tranzactii cu ei si ca ei factureaza fara TVA dar se aplica taxarea inversa si trebuie sa platesc eu TVA la cota din Romania, asta din cauza ca se considera locul prestatiei la noi. Este un articol de lege care spune ca pentru servicii IT locul prestatiei este considerat a fi la beneficiar.

Este adevarat? Trebuie sa platesc TVA? Sau cum se procedeaza?

Multumesc
da, locul prestarii este considerat a fi romania, unde beneficiarul are sediul - art. 133, alin 2 cod fiscal.

trebuie sa platiti tva in romania, in cota de 24% prin formularul 301.

inainte de a primi serviciile trebuie sa va inregistrati in scopuri de tva pentru achizitii de servicii intracomunitare, cf art. 153^1, alin. 1, lit c) din codul fiscal si sa va inregistrati in ROI.
xerxes a scris:

da, locul prestarii este considerat a fi romania, unde beneficiarul are sediul - art. 133, alin 2 cod fiscal.

trebuie sa platiti tva in romania, in cota de 24% prin formularul 301.

inainte de a primi serviciile trebuie sa va inregistrati in scopuri de tva pentru achizitii de servicii intracomunitare, cf art. 153^1, alin. 1, lit c) din codul fiscal si sa va inregistrati in ROI.

Si daca firma din Grecia ar fi neplatitoare de TVA, atunci ar mai trebui sa plateasca cineva TVA si ar mai trebui sa ma inregistrez in ROI inainte de avea tranzactii cu ei?
este acelasi lucru pentru ca daca firma din grecia nu ar fi platitoare de tva ar fi obligata sa se inregistreze in scopuri de tva pentru a presta servicii intracomunitare, echivalentul art. 153^1, alin 1, lit. b) din codul fiscal.
xerxes a scris:

este acelasi lucru pentru ca daca firma din grecia nu ar fi platitoare de tva ar fi obligata sa se inregistreze in scopuri de tva pentru a presta servicii intracomunitare, echivalentul art. 153^1, alin 1, lit. b) din codul fiscal.

Merci. Si pentru achizitii de la firme care nu se afla in comunitatea europeana(SUA,India,etc.), se mai pune problema TVA-ului si a inregistrarii in ROI, pentru achizitii de servicii IT de catre firma mea de la acestea?
iflorin11, utilizator
da, se pune problema platii TVA dar fara inscrierea in registrul operatorilor intracomunitari.