Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitii intracomunitare cu sau fara TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitii intracomunitare cu sau fara TVA

Buna ziua,
Am o firma neplatitoare de TVA, neinregistrata in ROI.

Doresc sa achizitionez servicii IT (dezvoltare site-uri web) de la o firma din Grecia care este platitoare de TVA cu cod VIES.

Am inteles ca ar trebui sa ne trecem in ROI inainte de a avea tranzactii cu ei si ca ei factureaza fara TVA dar se aplica taxarea inversa si trebuie sa platesc eu TVA la cota din Romania, asta din cauza ca se considera locul prestatiei la noi. Este un articol de lege care spune ca pentru servicii IT locul prestatiei este considerat a fi la beneficiar.

Este adevarat? Trebuie sa platesc TVA? Sau cum se procedeaza?

Multumesc
xerxes a scris:

da, se pune problema platii TVA dar fara inscrierea in registrul operatorilor intracomunitari.

Puteti detalia? De exemplu daca achizitionez servicii IT din India, trebuie sa platesc TVA?
art. 150 cod fiscal
(2) Taxa este datorată de orice persoană impozabilă, inclusiv de către persoana juridică neimpozabilă înregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 sau 153^1, care este beneficiar al serviciilor care au locul prestării în România conform art. 133 alin. (2) şi care sunt furnizate de către o persoană impozabilă care nu este stabilită pe teritoriul României sau nu este considerată a fi stabilită pentru respectivele prestări de servicii pe teritoriul României conform prevederilor art. 125^1 alin. (2), chiar dacă este înregistrată în România conform art. 153 alin. (4) sau (5).
xerxes a scris:

art. 150 cod fiscal
(2) Taxa este datorată de orice persoană impozabilă, inclusiv de către persoana juridică neimpozabilă înregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 sau 153^1, care este beneficiar al serviciilor care au locul prestării în România conform art. 133 alin. (2) şi care sunt furnizate de către o persoană impozabilă care nu este stabilită pe teritoriul României sau nu este considerată a fi stabilită pentru respectivele prestări de servicii pe teritoriul României conform prevederilor art. 125^1 alin. (2), chiar dacă este înregistrată în România conform art. 153 alin. (4) sau (5).

Firma mea este neplatitoare de TVA in Romania si nu a atins nici un plafon, deci daca se considera locul prestarii in Romania, atunci nu se datoreaza TVA.
xerxes a scris:

art. 150 cod fiscal
(2) Taxa este datorată de orice persoană impozabilă, inclusiv de către persoana juridică neimpozabilă înregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 sau 153^1, care este beneficiar al serviciilor care au locul prestării în România conform art. 133 alin. (2) şi care sunt furnizate de către o persoană impozabilă care nu este stabilită pe teritoriul României sau nu este considerată a fi stabilită pentru respectivele prestări de servicii pe teritoriul României conform prevederilor art. 125^1 alin. (2), chiar dacă este înregistrată în România conform art. 153 alin. (4) sau (5).

Mai sus zice si ca furnizorul trebuie sa fie persoana impozabila.
Multe firme non-UE sunt neimpozabile dpdv al TVA.
daca stapaniti asa bine problematica TVA, sincer nu inteleg de ce mai apelati la sprijin din partea altor persoane.

din pacate, pentru mine subiectul este considerat inchis.

13. (1) Pentru stabilirea locului prestării serviciilor potrivit prevederilor art. 133 alin. (2) şi (3) din Codul fiscal, se are în vedere noţiunea de persoană impozabilă, astfel cum este aceasta definită din punctul de vedere al taxei pe valoarea adăugată. Identificarea altor elemente, cum ar fi faptul că persoana impozabilă realizează operaţiuni scutite de taxa pe valoarea adăugată sau că aceasta aplică regimul special de scutire pentru întreprinderi mici, nu influenţează modul în care regulile care guvernează locul prestării se aplică atunci când persoana impozabilă prestează sau primeşte servicii

(8) Serviciile prevăzute la art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, prestate de prestatori stabiliţi în România către beneficiari persoane impozabile care sunt stabiliţi în afara Comunităţii sau, după caz, prestate de prestatori stabiliţi în afara Comunităţii către beneficiari persoane impozabile care sunt stabiliţi pe teritoriul României, urmează aceleaşi reguli ca şi serviciile intracomunitare în ceea ce priveşte determinarea locului prestării şi celelalte obligaţii impuse de prezentul titlu, dar nu implică obligaţii referitoare la declararea în declaraţia recapitulativă, conform prevederilor art. 156^4 din Codul fiscal, indiferent dacă sunt taxabile sau dacă beneficiază de scutire de taxă, şi nici obligaţii referitoare la înregistrarea în scopuri de TVA specifice serviciilor intracomunitare prevăzute la art. 153 şi 153^1 din Codul fiscal.