Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa recuperata dupa cupararea masinii..?!
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa recuperata dupa cupararea masinii..?!

Buna ziua, am si eu o nelamurire:
Am achizitionat de curand o masina proprietarul spunand ca nu a recuperat taxa, am fost la anaf si am si adeverinata. Toate bune si ok pana aici. Eu a trebuit sa plec din tara si nu am inmatriculat o in 30 de zile. Acum m a sunat fostul proprietar m a sunat zilele trecute sa imi spuna sa inmatriculez masina ca a primit sentinta de recuperare a taxei.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Dupa ce el a primit sentinta, daca inca nu a depus cererea de recuperare a taxei mai pot inmatricula masina fara plata timbrului de mediu?
2. In cat timp poate formula proprietarul cererea de restiuire a taxei de poluare de la primirea sentintei?
Va multumes anticipat
1.Hotararea instantei s-a comunicat tuturor partilor din proces, deci o au si cei de la finante (anaf).
2.A doua zi dupa ce hotararea a fost legalizata, se poate adresa printr-o notificare catre anaf pt. a-si recupera taxa nelegal platita.
Nu stiu ce adeverinta v-a eliberat anaf-ul, dar puteti sa va indreptati impotriva anaf-ului cerand obligarea la plata timbrului de mediu.
In adeverinta poate ca scrie ca taxa n-a fost recuperata, dar mai trebuia sa scrie si ca face obiectul recuperarii in dosarul nr... aflat pe rolul...
Mergeti la un avocat specializat pe acest gen de spete si aratati-i toate actele pe care le aveti.
Cine stie...