Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce e de fapt dreptul parintesc comun???
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce e de fapt dreptul parintesc comun???

Am si eu o mare dilema avand in vedere ca legile astea se cam bat ele cap in cap :( ...mentionez ca am fost casatorita,din aceasta casatorie am o fata iar la divort mi-a fost incredintata mie:"custodia fiicei se atribuie mamei fiind autoritatea parinteasca impartita) ,divortul s-a pronuntat intr-o tara straina,am urmat toate demersurile pentru recunoasterea inscrisurilor si hotatariilor straine chiar daca acestea trebuiau sa aibe efect fara a mai fi nevoie recunoasterea inscrisurilor in Ro,dat nah...in cele din Irma,dupa multe asteptari mi-au recunoscut divortul si in Ro,am asteptat apoi devina definitiv si irevocabil si aici si am mers la pasapoarte pentru efectuarea pasaportului minorei doar ca acolo...surpriza:i-mi raspund ca nu pot sa-l fac deoarece am nevoie de acordul tatalui :( si mi-au spus sa cer o ordonanta presidentiala pentru suplinirea acordului tatalui si libera calatorie a minorei in strainatate(acolo studiaza)...chiar pe bune ca nu stiu ce pot sa mai fac ca nu-i vad logica,din moment ce e clar ca am custodia copilului,eu o cresc si intretin de la varsta de trei ani si el nu contribuie cu nimic,nici macar pensia alimentara,de ce trebuie sa depind de el???,multumesc!
aveti exerciatarea autoritatii parintesti in comun, nu exercitati autoritatea parinteasca in mod exclusiv (numai dvs) si de aceea va trebuie si acordul tatalui. ar fi o varianta sa cereti exercitarea autoritatii parintesti exclusiv, dar se acorda in acest fel, numai in anumite conditii.
da, puteti cere pe calea ordonantei presedintiale, asa cum ati fost informata, dar pt custodie exclusiva, procesul este mai complex, multe probe...etc
MYRA CIMPEAN , Avocat
Cereti asa cum ati fost sfatuita, ca hotararea ce se va pronunta sa suplineasca acordul tatalui pt elibererea pasaportului si iesirea din tara.
Exercitarea autoritatii parintesti in comun presupune ca parintii sa ia hotarari impreuna in ce il priveste pe minor si interesul lui.

"Autoritatea părintească este ansamblul de drepturi și îndatoriri care privesc atât persoana, cât și bunurile copilului și aparțin în mod egal ambilor părinți (art. 483 alin.1). Părinții căsătoriți exercită împreună și în mod egal autoritatea părintească indiferent de statutul lor juridic (căsătoriți, necăsătoriți, divorțați)."

[ link extern ]

Din codul civil in ce priveste autoritatea parinteasca:

Efectele divortului cu privire la raporturile dintre parinti si copiii lor minori

Raporturile dintre parintii divortati si copiii lor minori Art. 396
(1) Instanta de tutela hotaraste, odata cu pronuntarea divortului, asupra raporturilor dintre parintii divortati si copiii lor minori, tinand seama de interesul superior al copiilor, de concluziile raportului de ancheta psihosociala, precum si, daca este cazul, de invoiala parintilor, pe care ii asculta.
(2) Dispozitiile art. 264 sunt aplicabile.

Exercitarea autoritatii parintesti de catre ambii parinti Art. 397
Dupa divort, autoritatea parinteasca revine in comun ambilor parinti, afara de cazul in care instanta decide altfel.

Exercitarea autoritatii parintesti de catre un singur parinte Art. 398
(1) Daca exista motive intemeiate, avand in vedere interesul superior al copilului, instanta hotaraste ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata numai de catre unul dintre parinti.
(2) Celalalt parinte pastreaza dreptul de a veghea asupra modului de crestere si educare a copilului, precum si dreptul de a consimti la adoptia acestuia.

Autoritatea parinteasca Art. 483
(1) Autoritatea parinteasca este ansamblul de drepturi si indatoriri care privesc atat persoana, cat si bunurile copilului si apartin in mod egal ambilor parinti.
(2) Parintii exercita autoritatea parinteasca numai in interesul superior al copilului, cu respectul datorat persoanei acestuia, si il asociaza pe copil la toate deciziile care il privesc, tinand cont de varsta si de gradul sau de maturitate.
(3) Ambii parinti raspund pentru cresterea copiilor lor minori.

Durata autoritatii parintesti Art. 484
Autoritatea parinteasca se exercita pana la data cand copilul dobandeste capacitatea deplina de exercitiu.

Indatorirea de respect Art. 485
Copilul datoreaza respect parintilor sai indiferent de varsta sa.

Neintelegerile dintre parinti Art. 486
Ori de cate ori exista neintelegeri intre parinti cu privire la exercitiul drepturilor sau la indeplinirea indatoririlor parintesti, instanta de tutela, dupa ce ii asculta pe parinti si luand in considerare concluziile raportului referitor la ancheta psihosociala, hotaraste potrivit interesului superior al copilului. Ascultarea copilului este obligatorie, dispozitiile art. 264 fiind aplicabile.

Capitolul II - Drepturile si indatoririle parintesti

Continutul autoritatii parintesti Art. 487
Parintii au dreptul si indatorirea de a creste copilul, ingrijind de sanatatea si dezvoltarea lui fizica, psihica si intelectuala, de educatia, invatatura si pregatirea profesionala a acestuia, potrivit propriilor lor convingeri, insusirilor si nevoilor copilului; ei sunt datori sa dea copilului orientarea si sfaturile necesare exercitarii corespunzatoare a drepturilor pe care legea le recunoaste acestuia.

Indatoririle specifice Art. 488
(1) Parintii au indatorirea de a creste copilul in conditii care sa asigure dezvoltarea sa fizica, mentala, spirituala, morala si sociala in mod armonios.
(2) In acest scop, parintii sunt obligati:
a) sa coopereze cu copilul si sa ii respecte viata intima, privata si demnitatea;
b) sa prezinte si sa permita informarea si lamurirea copilului despre toate actele si faptele care l-ar putea afecta si sa ia in considerare opinia acestuia;
c) sa ia toate masurile necesare pentru protejarea si realizarea drepturilor copilului;
d) sa coopereze cu persoanele fizice si persoanele juridice cu atributii in domeniul ingrijirii, educarii si formarii profesionale a copilului.

LEGE nr. 248 din 20 iulie 2005 (*actualizată*)
privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate
(actualizată până la data de 1 februarie 2014*)

ART. 17
(1) Minorilor cetăţeni români care nu se aflăîn una dintre
situaţiile de suspendare a exercitării dreptului la libera circulaţie în
străinătate li se elibereazăpaşapoarte simple electronice în următoarele
condiţii:

în cazul minorului care a împlinit vârsta de 14 ani, la cererea
acestuia, numai cu acordul ambilor părinţi, a părintelui supravieţuitor,
a părintelui căruia i-a fost încredinţat prin hotărâre judecătorească
rămasă definitivă şi irevocabilă, a părintelui care exercită singur
autoritatea părintească în temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase
definitivă şi irevocabilă ori în temeiul unei hotărâri judecătoreşti
rămase definitivă pentru procesele începute cu data de 15 februarie 2013
sau, după caz, a reprezentantului legal.
(2) Emiterea paşaportului simplu electronic pentru minor, în situaţia
în care existăneînţelegeri între părinţi cu privire la exprimarea
acordului ori unul dintre părinţi se află în imposibilitatea de a-şi
exprima voinţa, cu excepţia situaţiilor prevăzute la art. 17^1 alin. (1)
lit. e), se efectuează numai după soluţionarea acestor situaţii de către
instanţa de judecată, care se pronunţă în condiţiile legii.
ART. 30
(1) Organele poliţiei de frontieră permit ieşirea din România a
cetăţenilor români minori numai dacă sunt însoţiţi de o persoană fizică
majoră, în următoarele cazuri:

b) minorului care este titular al unui document de călătorie
individual ori, după caz, al unei cărţi de identitate şi călătoreşte în
străinătate împreună cu unul dintre părinţi i se permite ieşirea în
aceleaşi condiţii şi împreună cu acesta numai dacă părintele însoţitor
prezintă o declaraţie a celuilalt părinte din care să rezulte acordul
acestuia cu privire la efectuarea călătoriei respective în statul sau în
statele de destinaţie, precum şi cu privire la perioada acesteia sau,
după caz, face dovada decesului celuilalt părinte;
c) minorului care este titular al unui document de călătorie
individual ori, după caz, al unei cărţi de identitate şi care călătoreşte
în străinătate împreună cu unul dintre părinţi i se permite ieşirea în
aceleaşi condiţii şi împreună cu acesta, fără a mai fi necesară
declaraţia celuilalt părinte, numai dacă părintele însoţitor face dovada
faptului că i-a fost încredinţat prin hotărâre judecătoreascărămasă
definitivă şi irevocabilă sau că exercită singur autoritatea părintească
în temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase definitivă şi irevocabilă
ori în temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase definitivă pentru
procesele începute cu data de 15 februarie 2013;

De ce nu plateste pensie si de ce nu faceti ceva in privinta asta ?

Poate ar fi de acord sa exercitati singura autoritatea parinteasca daca el tot nu are nicio contributie si nici nu are dorinta de a se implica in cresterea copilului.
Ar trebui sa vorbiti cu fostul sot ca sa stiti ce cereti apoi in instanta.

gi-jane2, moderator
Va multumesc frumos pentru raspunsuri,da,urmeaza sa cer ordonanta dar se pare ca si asta dureaza destul de mult timp,cu toate ca mi-au spus ca sunt doua sediinte pe saptamana si daca intru la prima o sa primesc termen la a doua deja cu toate ca lucrurile nu merg nici pe departe asa,trebuie sa ma interesez sa vad cum o fac deoarece fata trebuie sa ajunga cat mai repede la scoala,iar in ceea ce priveste autoritatea parinteasca exclusiva,mentionez ca am pe rol dincolo un proces pentru anularea drepturilor parintesti deoarece are deja doi ani si sase luni de cand nu a platit pensia alimentara si de aproape doi ani nici macar nu a vazut fata si nici nu a luat legatura cu ea,a spus clar ca nu-l intereseaza doar ca nu va face si nu va semna nimic in privinta ei ca sa ma tina incurcata...(egoism pur),am sa cer aceasta ordonanta,odata ce am aflat cum se face si o sa atasez la cerere si dovada ca fata studiaza dincolo ca am inteles ca pt a fi acceptata e nevoie de studii sau tratamente in strainatate!
soangher, utilizator
Puteti incerca sa demarati un proces pentru exercitarea custodiei doar de catre dvs (sansele sunt foarte mici), dar poate in cazul dvs, daca ceea ce spuneti este real, merita incercat. Custodia se exercita in interesul minorului, daca trebuie sa mergeti in instanta pentru orice decizie importanta ce o priveste pe minora, nu vad cum ar fi in interesul minorei. Si cand afirm acest lucru ma gandesc ca tatal neinteresat fiind total de copil, posibil sa nu se prezinte nici macar la proces.
Ca totul sa fie si mai incurcat, ar fi bine sa le faceti pe amandoua - si ordonanta pentru suplinirea acordului si procesul pentru obtinerea autoritatii exclusive.

Fiica dvs are si pasaport emis de alta tara?