Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Cheltuieli cu deplasari, deductibile sau nu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Cheltuieli cu deplasari, deductibile sau nu

O societate comerciala din Bacau a contractat o lucrare la Bucuresti in domeniul constructiilor. Acolo a inchiriat un apartament pentru muncitori. In contractul individual de munca, la locul de desfasurare a muncii scrie "la domiciliul clientului". In acest caz, conform art 42 din Codul Muncii se poate vorbi de delegarea salariatului intr-un alt loc decat cel prevazut in contractul de munca?
"Art. 42. - (1) Locul muncii poate fi modificat unilateral de catre angajator prin delegarea sau detasarea salariatului intr-un alt loc de munca decat cel prevazut in contractul individual de munca."
Intreb acest lucru deoarece : "Art. 44. - (1) Delegarea poate fi dispusa pentru o perioada de cel mult 60 de zile si se poate prelungi, cu acordul salariatului, cu cel mult 60 de zile."
In cazul acestei lucrari este vorba de minim 6 luni. Salariatilor li s-a acordat diurna pentru deplasare 2,5 ori limita prevazuta de lege, iar cheltuielile s-au inregistrat ca deductibile.
Intrebarea mea este urmatoarea: sunt aceste cheltuieli deductibile?
Multumesc.
in cazul detasarii se da o indemnizatie de detasare
HG 1860/2006. Se acorda pentru deplasarile mai mari de 5 km de locul
de munca pentru fiecare 24 ore de deplasare socotite de la ora
plecarii pana la ora sosirii. Pentru ultima zi de deplasare sau pentru
o deplasare de o zi se acorda pentru 12 ore. In cazul deplasarilor
pentru care s-a acordat avans spre decontare acesta se justifica in
ziua imediat urmatoare intoarcerii din deplasare, altfel se calculeaza
0.5% penalitati pentru fiecare zi de intarziere.
Conform HG nr. 1860/2006 privind drepturile şi obligaţiile
personalului autorităţilor şi instituţiilor publice pe perioada
delegării şi detaşării în altă localitate, precum şi în cazul
deplasării, în cadrul localităţii, în interesul serviciului poti
deconta o indemnizaţie zilnică de delegare sau de detaşare de 13 lei
x2.5 =32.5(acesta e plafonul deductibil), indiferent de funcţia pe
care o îndeplineşte şi de autoritatea sau instituţia publică în care
îşi desfăşoară activitatea.
Raspunsul este ca aceste cheltuieli sunt deductibile