avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 299 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diurna la S.R.L.- VA ROG AJUTATI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diurna la S.R.L.- VA ROG AJUTATI

Buna. Sunt la inceput in contabilitate si am o intrebare. Am un S.R.L. cu cod CAEN 7112 asistenta tehnica si as vrea sa intreb ca daca administratorul face in fiecARE ZI 40 DE KM PANA LA FIRMA RESPECTIVA CU CARE ARE CONTRACT SI LUCREAZA 13 ORE PE ZI ACOLO SE POT DA DIURNA SAU NU SI TREBUIE BONURI DE LA UN RESTAURANT SAU CEVA CA O MANCAT SAU II DEAJUNS O STAMPILA PE DELEGATIE SI UNA PE FOAIE DE PERCURS DE LA FIRMA RESPECTIVA LA CARE A LUCRAT.
va rog cine poate sa ajuta trimite raspuns ori la forum ori la adresa de email: sub_bass2002@yahoo.com
Cel mai recent răspuns: sub_bass2002 , utilizator 19:30, 20 Ianuarie 2010
HG 1860/2006. Se acorda pentru deplasarile mai mari de 5 km de locul
de munca pentru fiecare 24 ore de deplasare socotite de la ora
plecarii pana la ora sosirii. Pentru ultima zi de deplasare sau pentru
o deplasare de o zi se acorda pentru 12 ore. In cazul deplasarilor
pentru care s-a acordat avans spre decontare acesta se justifica in
ziua imediat urmatoare intoarcerii din deplasare, altfel se calculeaza
0.5% penalitati pentru fiecare zi de intarziere.

Conform HG nr. 1860/2006 privind drepturile şi obligaţiile
personalului autorităţilor şi instituţiilor publice pe perioada
delegării şi detaşării în altă localitate, precum şi în cazul
deplasării, în cadrul localităţii, în interesul serviciului poti
deconta o indemnizaţie zilnică de delegare sau de detaşare de 13 lei
x2.5 =32.5(acesta e plafonul deductibil), indiferent de funcţia pe
care o îndeplineşte şi de autoritatea sau instituţia publică în care
îşi desfăşoară activitatea
Este obligatoriu sa duceti elementele justificative.

Pentru deplasari de acasa la serviciu nu beneficiati de diurna...
Mersi pentru raspuns, dar mai o intrebare: cum trebuie bagat diurna in contabilitate, cu ce conturi? Daca puteti va rog ajutatima

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli cu deplasari, deductibile sau nu vasco_dan vasco_dan O societate comerciala din Bacau a contractat o lucrare la Bucuresti in domeniul constructiilor. Acolo a inchiriat un apartament pentru muncitori. In ... (vezi toată discuția)
Diurna, conditii de acordare LALA68 LALA68 Buna ziua Sunt angajat la o firma din romania care este membru al unui holding european. . Angajatorul poate conditiona in vreun fel , (in afara de acele ... (vezi toată discuția)
Decontari 14 14 am si eu o problema urgenta va rog mult.....seful meu a plecat in strainatate in delegatie si a cerut la plecare 100 euro. Cum firma nu are cont in valuta a ... (vezi toată discuția)