Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sfaturi achizitionare apartament aflat in constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sfaturi achizitionare apartament aflat in constructie

Buna seara,

Doresc sa achizitionez un apartament intr-un complex rezidential nou, direct de la dezvoltator, insa am cateva nelamuriri. Mentionez faptul ca blocul este in stadiul de constructie (finalizare mai 2015).

Dezvoltatorul solicita mai intai sa se intocmeasca un contract de rezervare (cu avans de 500 euro), iar dupa cateva zile sa se intocmeasca antecontractul (avans 100% din valoarea apartamentului).

1. Ce valoare are contractul de rezervare? Este posibil ca apoi sa intoarca lucrurile in favoarea lui, iar in antecontract sa specifice altceva? (spre ex. alta suma, suprafata, etc.)?

2. Ce valoare are antecontractul? Exista riscuri daca platesc toata suma la semnarea lui? Exista posibiliatea ca dezvoltatotul sa mai semneze antecontracte si cu alte persoane? Mi s-a spus ca pot solicita un extras de carte funciara...extrasul il primesc dupa semnarea antecontractului?

3. Cum aflu daca terenul este sau nu ipotecat?

4. Mi s-a spus ca in antecontract nu se poate specifica prezenta locului de parcare, ca mai intai trebuie facuta dezmembrarea. Cine imi garanteaza ca voi beneficia de un loc de parcare din moment ce nu exista o clauza care sa specifice acest lucru?

5. Dezvoltatorul colaboreaza cu notarul lui si nu doreste sub nici o forma sa colaboreze cu un notar ales de mine. Este posibil sa se fereasca de anumite clauze care ar putea fi trecute in contract?

6. Ce alte riscuri apar si cum pot fi evitate?

marius021 a scris:

1. Ce valoare are contractul de rezervare? Este posibil ca apoi sa intoarca lucrurile in favoarea lui, iar in antecontract sa specifice altceva? (spre ex. alta suma, suprafata, etc.)?

Are valoare de drept de creanta. Da este posibil sa intoarca lucrurile in favoarea lui si foarte probabil.

marius021 a scris:

2. Ce valoare are antecontractul? Exista riscuri daca platesc toata suma la semnarea lui? Exista posibiliatea ca dezvoltatotul sa mai semneze antecontracte si cu alte persoane? Mi s-a spus ca pot solicita un extras de carte funciara...extrasul il primesc dupa semnarea antecontractului?

Antecontractul are valoare, valoarea pe care i-o da codul civil. Insa odata ce achitati 100%, ala nu mai este antecontract, ci este contract de vanzare (al unui bun viitor, chiar daca bunul nu exista azi, ca dehhh ... nu s-a construit). Extrasul de carte funciara de informare se solicita si prezinta inainte de semnare si nu dupa, ca d-aia se cheama de informare si nu de constatare.

marius021 a scris:

3. Cum aflu daca terenul este sau nu ipotecat?

In extrasul cf de informare pentru teren se specifica daca exista sarcini pentru teren.
Ala este rostul extrasului.

marius021 a scris:

4. Mi s-a spus ca in antecontract nu se poate specifica prezenta locului de parcare, ca mai intai trebuie facuta dezmembrarea. Cine imi garanteaza ca voi beneficia de un loc de parcare din moment ce nu exista o clauza care sa specifice acest lucru?

Nimeni nu va garanteaza daca nu o face in scris. Ala care o sa faca dezmembrarea sa isi asume dezmembrarea viitoare si poate chiar sa va si vanda locul (bun viitor, chiar daca azi nu exista). Se numeste contract de vanzare pentru o proprietate rezolubila (si implica mai multe povesti posibile, etc)

marius021 a scris:
5. Dezvoltatorul colaboreaza cu notarul lui si nu doreste sub nici o forma sa colaboreze cu un notar ales de mine. Este posibil sa se fereasca de anumite clauze care ar putea fi trecute in contract?

Bineinteles, este foarte posibil ca vrea sa traga toate clauzele pe turta lui.

marius021 a scris:
6. Ce alte riscuri apar si cum pot fi evitate?

Riscuri fara numar, da, da, fara numar. Grija mare, luati cu dvs unul care se pricepe.
Eu zic sa va mai gândiți.....nu dati toți banii....este un risc foarte mare.
Va multumesc frumos pentru raspunsurile prompte!