avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 324 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... extras carte funciara
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

extras carte funciara

Buna ziua,
Am si eu o intrebare. Tocmai am cumparat un apartament. Am platit banii in avans cu semnarea unui antecontract. Ulterior am cumparat si un loc de parcare. S-a intocmit un act aditional care sa atasat la antecontract. La actul aditional pentru parcare s-a atasat si Extrasul de Carte Funciara pentru Informare. Acest extras cuprinde 3 parti:
1. Descrierea imobilului: Teren cu destinatie parcare
2. Inscrieri privitoare la proprietate:
a. Cu nr XXXX se intabuleaza drept de proprietate cu titlu de cumparare si dezmembrare in favoarea:
i)SC XYZ SRL (societatea de la care am cumparat)
ii) BANCA FFFF:
- interdictia de instrainare, grevare de sarcini, dezmembrare, demolare
- incheiere nr. RRRRRR
iii) BANCA FFFF:
- interdictie de inchiriere
- incheiere nr. TTTTTT

3. Inscrieri privitoare la sarcini
Transcris din CF VVVVV
Cu nr. DDDDD drept de ipoteca pentru suma de XXXXXXX EUR + dobanzile si comisioanele aferente in favoarea:
a) BANCA FFFF
b)Apoi se noteaza promisiunea de grevare cu ipoteca a c-tiilor viitoare.

Intrebarea mea este: Dupa ce o sa semnez contractul de vanzare cumparare in forma autentica la notar cu societatea constructoare, BANCA FFFF poate sa-mi ia locul de parcare si apartamentul?
Cel mai recent răspuns: madilie , utilizator 09:32, 21 Noiembrie 2008
doar daca nu va achitati obligatiile
inteleg ca acea banca are un drept de ipoteca asupra acelui teren parcare, ipoteca ramane valabila indiferent de schimbarea proprietarului.....notarul o sa va ceara si acordul bancii la vanzare....dar daca cel de la care ati cumparat nu isi va respecta obligatiile catre banca atunci acesta va putea executa acel teren....deci concret il poate lua
Eu mi-am achitat obligatiile fata de constructor. Am achitat suma integral.
Cum e posibil ca eu sa cumpar parcarea/ap si daca cei de la care am cumparat nu isi platesc ipoteca eu sa suport consecintele desi am dat banii?
Nu stie nimeni cum sta exact treaba?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare-cumparare imobil ipotecat cls cls Buna ziua. In ce conditii este in regula incheierea unui antecontract de vanzare-cumparare a aunui imobil ipptecat la banca? Mentionez ca , cumparatorul ... (vezi toată discuția)
Intabulare in favoarea bancii rainbow19 rainbow19 Buna ziua, De curand am cumparat un apartament + loc parcare. Precizez ca locul de parcare a fost cumparat din fonduri proprii, iar apartamentul partial ... (vezi toată discuția)
Cumparare apartament in constructie pe teren ipotecat de constructor A_ANA_A A_ANA_A Buna ziua, Am si eu cateva intrebari legate de cumpararea unui apartament, in complex de blocuri noi etc., pentru care am semnat ieri contract de ... (vezi toată discuția)